Een verdwenen poort Bleek en Haringplaats te Middelburg in de jaren dertig en veertig vering in 1945 werd het biljet buiten om loop gesteld. Kritieken In de volksmond kreeg het biljet de naam 'kop en schotel'. Met de kop werd het hoofd van de boerin en met de schotel de ovale witte muts bedoeld. De kunstcriticus Cornells Veth schreef in het Maandblad voor Beeldende Kunsten (1926): "Het respect dat onze bankbiljetten afdwingt, is zeker in geenen deele te dan ken aan de fraaiigheden waarmee men ze bedrukt; de Zeeuwsche boerin op onze vijf- en twintigjes getuigt nog steeds niet van het geringste streven om het vlak op een logische wijze te vullen. Wie die zon derlinge composities ontwerpt, is onbegrij pelijk, zeker is alleen dat geen kunstenaar er de hand in heeft gehad." Cornelis Veth had vooral kritiek op de afbeelding van de Zeeuwse boerin. Hij vond dat Nederland op deze manier zich te veel profileerde als klompenland. (Overigens, zo goed had Cornelis het biljet toch niet bekeken, want het ging niet om een biljet van vijfentwintig maar van tien gulden!) Toen uitkwam dat de dienstbode van de Agent der Nederlandsche Bank te Middel burg, Geertrui Walraven, model had gestaan, schreef Clinge Doorenbos in De Telegraaf van 11 september 1925: "Wat een bof dat die agent daar In die schoone Zeeuwsche stad Niet toevallig in zijn keuken Een bejaarde baboe* had!" Frans van den Driest Een baboe is een vrouwelijke Indonesische bediende of kinderoppas. Geraadpleegde boeken: - Bolten en P. Soetens, 'Het Nederlandse bankbiljet 1814-2002: vormgeving en ontwik keling', Amsterdam 1999. - Jhr. G. Ploos van Amstel, 'In en rondom De Schaepskoye. Gortstraat 38 Middelburg', z.p. 1983. - Tijdschrift 'De Beeldenaar', munt- en pen- ningkundenieuws, uitgave Nederlands Genoot schap voor munt- en penningkunde en de Ver eniging voor penningkunst, nr. 2000-1. Poorten en poortgebouwen. Middelburg heeft ze in diverse soorten en maten: de Koepoort, de Kuiperspoort en de Nieuwe- poort zijn sterk met het stadsbeeld verwe ven. ledereen kent ze. In de loop der jaren zijn er ook enkele ver dwenen, zoals de Dam-, Noord- en Vlis- singse poort. Verdwenen en vrijwel verge ten is ook een poort die ooit stond op de grens van de Bleek en de Haringplaats.

de Wete | 2002 | | pagina 23