Op die plek was vanaf het einde van de negentiende eeuw de stoommeubelfabriek annex meubelwinkel van Belderok en Van Roo gevestigd. In dat complex zat een poort van de Bleek naar de Haringplaats. Het was een eenvoudige doorgang die door voetgangers, fietsers en handkarren werd gebruikt. Haringplaats en Bleek volgens de kadastrale kaart van Middelburg (sectie A) uit 1873. Nummer 1174 is het pand van de firma Belde rok en Van Roo. (Zeeuws Archief, Kadaster plans, cat.nr. 1220) De Bleek was aan het begin van de jaren dertig van de vorige eeuw aan één kant nog min of meer onbebouwd. Een behoor lijk trottoir en riolering ontbraken. Boven dien liet de aansluiting op de Zuidsingel te wensen over. Het terrein tussen de Bleek en de Bree was ook nog grotendeels onbebouwd. De tuin van Sociëteit Sint Joris aan de Balans liep langs de Bleek door tot aan de Zuidsingel. De gemeente wilde de Bleek verbreden en er bovendien in het kader van de werkver schaffing een aantal woningen bouwen. Begin jaren dertig werd het college van B. en W. daartoe de kans geboden. Toen liquideerden Belderok en Van Roo de meubelfabriek en zetten hun activiteiten als woninginrichters voort vanuit een pand in de Spanjaardstraat. Er kon nu iets in het bewuste gebied ondernomen worden. Van projectontwikkelaars had niemand (geluk kig) ooit gehoord. De gemeente maakte zelf plannen, die na overleg met de gemeenteraad werden uitgevoerd. Sloop De aftrap werd in oktober 1934 gegeven. Toen werd begonnen met aankoop van een stuk particuliere grond en met de ont ruiming van een woninkje op de hoek van de Bleek en het Molenwater. Over de sloop daarvan werd in de gemeenteraad gedelibereerd. Een lid wilde die openbaar aanbesteden; de wethouder wilde aanvan kelijk onderhandse gunning. Uiteindelijk werd een compromis bereikt, te weten

de Wete | 2002 | | pagina 24