ijzeren sieriantaarn die niet in het bestek was opgenomen. Een kort bestaan... Daar stond hij dan: een robuuste stenen poort, een aardige afsluiting van de Haringplaats. Klaar om aan zijn eerste honderd jaar te beginnen. Het pakte echter bepaalde objecten in de verbrande binnen stad te onteigenen en te slopen. Uit de schaarse stukken kan worden afge leid dat de poort in de Bleek op een ont- eigeningsgrens stond en daarom moest worden afgebroken. Op 1 december 1941 gaf het gemeentebestuur opdracht aan DIWEMI (Dienst Wederopbouw Middel anders uit. Het bombardement van Middel burg op 17 mei 1940 richtte ook in die omgeving veel schade aan. Het gebouw Sint Joris aan de Balans ging met de aan grenzende percelen tot aan de Bleek in vlammen op. Het poortgebouw, de Bleek en de oostkant van de Haringplaats bleven gespaard. Het gevolg was dat de poort aan de kant van de Balans vrij was komen te staan. Vanuit de Bleek had men uitzicht tot aan de Balans. Kort na de meidagen van 1940 ging de Dienst Herbouw Walcheren van start. Om Middelburg op verantwoorde wijze te kun nen herbouwen was het noodzakelijk Foto: Zeeuws Archief, HTA Gemeente Middel burg, nr. B921. burg) de poort af te breken en de vrijko mende materialen ter beschikking te stel len aan de Dienst Gemeentewerken. Sloop Toch heeft het nog ruim een jaar geduurd voor de sloop werd uitgevoerd. Toen ik eind april 1942 in Middelburg kwam wonen, stond de poort er nog en ben ik hem vele keren gepasseerd. De exacte datum is niet meer te achterha len, maar aangenomen kan worden dat de

de Wete | 2002 | | pagina 27