geregeld worden voor een onderduiker. Dan ging ik met een briefje in mijn rechter- sok per fiets op oorlogsbanden naar de Grote Abeele. Even later kon men mij door het open landschap ter hoogte van het Ronde Putje, waar voor de oorlog het Nederlandse luchtafweergeschut stond, keihard zien terugfietsen. Zo begreep toch Het Stenen Padje, zoals dat is afgebeeld op de kaart van Hattinga. Het padje zvordt genoemd: 'Steene Gaanpat van Vlissingen op Middel burg'. (Zeeuzvs Archief, detail van kaart van Walcheren uit de Atlas Hattinga Zeeland, deel I, nr. 16) iedereen waar je was geweest! De laatste jaren was dat uitgerekend ook nog tegen 'spertijd', maar verderop bleef ik beschermd tussen de bomen en de bosjes tegen overbodige nieuwsgierigheid. Dan kwam ik weer langs Tureluur, waar Rinus en Co beslist niet onder de koeien zaten, maar hun vermaak wel elders von den. Geen tureluur in de wei, maar wel mensen in de buurt die van het leven op de boerderij een beetje tureluurs werden. Het was er inderdaad niet altijd zomer. Ik reed schuin de Kanaalstraat over en ik schoot zo thuis de poort in. Naar Vlissingen Als ik bij de Kanaalstraat rechtdoor zou zijn gegaan, dan had ik nóg een klein stuk je van het Stenen Padje getroffen. Links op de hoek stond de manufacturenwinkel van Trijntje de Vries, concurrente van de mars kramer, en rechts lag de tuin behorend bij het huis van 'die deutschen Damen aus Berlin', als de lezer begrijpt wat daarmee wordt bedoeld. Verderop links lag een blok je van twee huizen met daarvoor een vieze sloot. Langs die sloot stond de hoge schut ting van onze tuin. Wanneer in die schut ting nu eens een poort had gezeten, dan hadden wij het met de buren beter kunnen vinden. Het Stenen Padje hield hier op. Het leuke is echter dat duidelijk viel te zien hoe het hier vroeger had doorgelopen. Hoe de nog steeds bestaande Souburgse Padweg op het Stenen Padje uitkwam, moeten wij maar raden. Naar mijn inschat ting moet dat punt ergens onder de spoor baan of onder het kanaal liggen. Van de Vlissingse kant herinner ik me niets meer. De inundatie van 1944/'45 en de herverka veling die daarop volgde, hebben de laat ste sporen weggewist. Weg schutting, weg sloot, weg huizen, weg boerderij van Ture luur (men heette daar gewoon Barendsen), het zijn slechts herinneringen aan wat nu Koopmansvoetpad heet, mijn Stenen Padje. Gerrit Spijkerboer

de Wete | 2002 | | pagina 30