delburg en Veere, tegenwoordig samen het Zeeuws Archief vormend; en het Gemeen tearchief Vlissingen. Ook werd de gastvrij heid van deze diensten genoten, door de individuele onderzoekers zowel als door de onderzoeksgroep als geheel die ten minste vier keer per jaar bijeenkwam. Die groep was aanvankelijk, bij de start van het pro- afgerond door anderen. Over motivatie en enthousiasme gesproken! Een harde kern van onderzoekers bleef en het is uit hun midden dat u vanavond iets te horen krijgt. Leeronderzoek Het project had, net als het al genoemde burgemeestersonderzoek, het karakter van Boerderij in de Oud-Sint Jooslandpolder, door eigenaar Peter Joosse, een van de deelnemers aan het boerderijenonderzoek, eigenhandig gerestaureerd. (Foto Leo Hollestelle) ject in 1995, nog vrij klein. Na een proef periode van een jaar waarin de haalbaar heid van het onderzoek werd vastgesteld, breidde de onderzoeksgroep zich uit, onder meer dankzij een oproep in de PZC en de nodige publiciteit. In de loop van het project vielen ook weer mensen af en kwa men anderen erbij. Het werk van enkele vertrekkers is trouwens overgenomen en een leeronderzoek, waarbij het spel min stens zo belangrijk is als de knikkers. Met andere woorden: werkende weg, al zoe kende en onderzoekende, was het de bedoeling het een en ander op te steken van elkaar, van de begeleider, van deskun digen. Het tempo werd bepaald door de onderzoekers zelf en de datum van afron ding van het geheel meermalen vooruitge schoven. Dat mag vrijwilligerswerk eigen zijn, het heeft misschien een enkele keer wel het voortbestaan van het project bedreigd. Motivatie kun je namelijk niet eindeloos rekken. Wat wel bleef, van het

de Wete | 2002 | | pagina 32