Voormalige noodboerderij aan de Eendrachts- weg in Middelburg. Zal deze boerderij door de ontwikkeling van de Mortiere binnenkort moe ten verdwijnen? (Foto Leo Hollestelle) i willen zetten. Het resultaat van dit project is maar ten dele concreet meetbaar. Dat is natuurlijk ook het kenmerk van een leer onderzoek. Het resultaat ligt voor een belangrijk deel besloten in de ervaring die de deelnemers inmiddels hebben opge daan. Niemand van hen hoeft voortaan het antwoord schuldig te blijven als gevraagd wordt wat een Walcherse overloper precies is. Oud schrift - toch vaak de eerste drem pel voor dit soort onderzoek - is geen geheimschrift meer. De verworven of uitge breide deskundigheid zetten sommige deelnemers inmiddels in voor andere thema's van onderzoek. Wel concreet zijn de leesbare en contro leerbare resultaten van het onderzoek. Die zijn - anders dan wat in een zeker stadium en dankzij de bezielende inbreng van wijlen Jan Bruijns van uitgeverij De Kope ren Tuin wel even de bedoeling is geweest - niet neergelegd in een gezamenlijke publicatie. Zoiets bleek toch net iets te veel gevraagd. Nu presenteren we een aantal dossiers, waarin het verzamelde per boer derij is samengebracht. Daarin ligt het accent uiteindelijk toch sterk op de genea logie: wie waren het die het hof bewoon den? Was dat eeuwenlang familie van elkaar? En ook: wie waren de eigenaars? En soms ook: hoe was de relatie tussen pachtheer en pachtboer? Maar ook ande re, soms nauwelijks belichte aspecten van de boerderijen worden in deze dossiers geopenbaard. De dossiers worden van avond officieel overgedragen aan verte genwoordigers van twee archiefdiensten: de directeur van het Zeeuws Archief en de gemeentearchivaris van Vlissingen. Daar horen ze thuis. Daar kan er door anderen op worden voortgebouwd. Adequate bron vermelding maakt dat mogelijk. Ook voor dit onderwerp geldt dat onderzoek nimmer is afgerond. Overigens mag u van de onderzoekers na vanavond nóg iets ver wachten: een aantal van hen zal een bij drage leveren aan een serie artikelen over boerderijen in De Wete. Cultureel erfgoed Ook valt te hopen dat dit project bijdraagt aan een nog grotere bewustwording als het gaat om de Zeeuwse, de Walcherse boerderij als onderdeel van ons cultureel erfgoed. Vandaar dat wij het zeer op prijs stellen dat de voorzitter van de in 1999 heropgerichte Boerderijenstichting Zeeland

de Wete | 2002 | | pagina 34