Nieuwe uitgaven 'k heleze Walcheren gefotografeerd Wat een prachtige foto's! Ruben Oreel is erin geslaagd een buiten gewoon mooi sfeerplaatje te schetsen van het eiland door de seizoenen heen. Alleen al de voorplaat is geweldig: mensen die uitrusten van het harde werk in de volle zon. Wie denkt dat Walcheren enkel nog is overgeleverd aan de toeristen, komt met dit boek bedrogen uit. Natuurlijk zijn er de vele foto's van stranden, markten, festivals, fiets- en wandeltochten, maar het gaat ten slotte - zo luidt de ondertitel ook - om de dorpen onder de duinen. Dat heeft Ruben Oreel breed opgevat, want tenslotte kun je zo ongeveer van elk punt op Walcheren wel ergens een duin ontwaren. Hij is ech ter niet helemaal het 'binnenland' ingedo ken. Wat me ook erg bevalt aan het boek zijn de opsommingen. Zo staan er drie foto's onder elkaar (paginanummers ont breken, maar die zijn ook niet nodig bij zo'n boek) van vogelverschrikkers. Sommi ge pagina's zijn gevuld met foto's van bordjes die bij boerderijen staan om de klant te verlokken de eigen producten te kopen. Paaltjes van toegangshekken staan scheef naast elkaar. Er is een pagina vol gewassen en bloemen. Ook de portretten van Ruben Oreel zijn vaak treffend. Een enkele keer komt een persoon paginavul- lend beter tot zijn recht en dan is daar ook voor gekozen. En voor mensen uit Walche ren is het zoeken naar bekenden. Tot mijn eigen verbazing staat ome Piet erin, de oom van mijn echtgenote, die nog steeds, al in de zeventig, het land, zfjn land, opgaat om er te werken. Een fraaie foto, zoals hij daar aan het wieden is tussen het graan. Ruben Oreel heeft ook oog voor ogenschijnlijk onbelangrijke details. Een volstrekt versleten met klimop overwoeker de fiets met twee bordjes erop: vakantie woning te huur. Een doorkijkje in een schuur vol hooi. Ook mooi zijn de twee dozen met eieren die in een krat langs de weg staan. Je kunt er een rijksdaalder naast leggen en de eieren zijn voor jou. Wat een vertrouwen! Een enkele keer kom je foto's tegen die een fotograaf evengoed honderd jaar geleden had kunnen maken. Zo is er een foto van een boer die bonen op een ruiter schikt, met daarna een foto van een machtige berg bieten naast een oude schuur. En wat ik ook een bijzonder fraaie foto vind is de allerlaatste: Westka- pelle in de sneeuw. Er ligt al niet vaak sneeuw in Westkapelle en erg fotogeniek is het dorp sinds de wederopbouw niet (neemt u mij niet kwalijk; ik heb dat van een echte Westkappelse), maar deze foto is werkelijk uniek, alsof je een Alpenstadje ziet. Een zomerse foto met catamarans en kleurige strandhuisjes is ook prachtig. U merkt het: over dit boek kan ik alleen maar lyrisch zijn. Ruben Oreel heeft Wal cheren geportretteerd zoals hij het ziet of wil zien. Robbert Jan Swiers Ruben Oreel, 'Walcheren. De dorpen onder de duinen', uitgeverij ADZ Vlissingen 2001, ca. 120 pagina's, 15,95.

de Wete | 2002 | | pagina 40