Readies Walcherse landmaten De heer P.J. de Visser uit Nieuw- en Sint Joosland reageerde op het artikel van de heer Cijvat in De Wete van januari j.i. Hij merkt het volgende op over de gebruikte landmaten op Walcheren: "Op de boerde rijen in de Nieuwlandse polders wordt er altijd gemeten met de Rijnlandse roede (3,60 meter). Wel heb ik weieens gehoord dat er vroeger bij sommige boeren met een andere roede gemeten werd. Deze was langer dan 3,60 meter en werd de pol- derse roede genoemd. De roede van 3,60 meter werd over het algemeen gebruikt met zaaien van de gewassen, bijvoorbeeld met een zaaimachine van 2 meter breed. Als je vijf ommegangen deed, had je 20 meter gezaaid, en als je dan de lengte van het land kende, kon je berekenen of er genoeg zaad gezaaid was. We konden het afstappen met 4 stappen van 90 centime ter. Met de schotelkunstmeststrooier van 2,20 meter werd dit ook zo berekend. De machines werden getrokken door paarden. De suikerbieten werden op rijen van 40 centimeter gezaaid. Negen rijen van 40 centimeter maakt ook een roede." - kasboeken van 1941 tot 1958, met inkomsten en uitgaven van de landbouw; - speldjes met oorkonden van 25-, 40- en 50-jarig lidmaatschap van het CNV; - plakboeken met krantenknipsels over Biggekerke over de periode 1966-1999; - receptieboek met foto's uit 1976 toen zijn ouders 35 jaar getrouwd waren; Levenskist De heer J. Schreijenberg uit Biggekerke reageerde op het artikel over de levenskist, van A.J. de Jonge in de vorige Wete. Hij heeft ook een levenskist gemaakt, maar dan van zijn vader. Kort na diens overlijden in mei 2000 heeft de heer Schreijenberg de kist gemaakt. De kist is beschilderd met bomen in herfsttooi. Op het deksel zijn de initialen van zijn vader en moeder geschil derd met hun geboorte- en overlijdensjaar. De inhoud van de kist bestaat onder meer uit: Schreijenberg uit Biggekerke maakte een levenskist van zijn vader. Foto J. Schreijenberg) - stambomen van de ouders; - het paspoort van zijn vader uit 1938; - schoolrapporten van zijn ouders; - het rijwielbelastingplaatje uit de jaren 1938/'39; - op het land gevonden oude munten; - horloges; - sieraden; - de fietscomputer van zijn vader

de Wete | 2002 | | pagina 41