Padjes Mevrouw W. Steenaard-Hardon uit Middel burg reageerde op het artikel van de heer J. Kaljouw in De Wete van januari jl. over de oude padjes op Walcheren. "Als kind woonde ik op de Veerseweg in Middelburg. Het was de gewoonte dat ik met mijn vader en zusje op zondagmiddag ging wandelen. Vaak voerden onze tocht jes door de 'weitjes'. De route begon op de Veerseweg tussen de huisnummers 153 en 155, het zogenaamde Padje van Wigard. Dit padje werd door ons genoemd naar de familie van die naam die op num mer 153 woonde. Aan het eind moesten we kiezen: óf linksaf, langs het hof van Polderman, óf rechtdoor richting Nadorst. Richting Nieuw-Middelburg bezorgde me altijd enige angst omdat boer Polderman niet als kindvriendelijk te boek stond. Hij wilde niet dat je in zijn weiland liep en hij dreigde dan met een stok. Het stukje tus sen deze boerderij en Nieuw-Middelburg heette het Chocoladepadje. Na de inunda tie van 1944 heeft het nog bestaan maar het is verdwenen met de nieuwbouw aan de Nassaulaan en andere wijken. Ik herin ner me nog goed hoe je in het heldere water van de sloot de stekelbaarsjes zag en hoe modderig het in de winter was. Ging onze tocht in de richting Nadorst en het Baayenompad, dan liepen we door de padweitjes. Een mooi stukje uitgemoerd, hobbelig terrein waar veel meidoorns bloei den en in het vroege voorjaar de eerste pinksterbloemen. In de winter was daar een grote plas, waar je vlug op kon leren schaatsen. Volgens mij is er ook een ver lengstuk geweest van het Padje van Wigard, richting Oude Veerseweg en wel licht richting Kleverskerke. Ach, als je dan het bord ziet staan: 'Hier komt de mooiste wijk van Middelburg', dan weet ik dat de bedenkers van deze slogan nooit de zoete lucht van de meidoorns geroken hebben die daar was toen ik aan de hand van mijn vader wandelde en bloe men plukte voor mijn moeder. En ook niet de kou en tintelende handen op die bevro ren plas, waar je kon leren schaatsen. Of de zalige spanning als boer Polderman met zijn stok kwam aanlopen. Dit is alles is nu verdwenen. Daarvoor in de plaats zijn straten gekomen, vol gepar keerde auto's. Jammer!" Belgische Opstand De heer A.A. Noest uit Haarlem reageerde op het eerste artikel over Walcheren tijdens de Belgische Opstand in De Wete van juli vorig jaar (30ste jaargang, nr. 3), geschreven door J. Kaljouw. De reactie van de heer Noest betreft de prent waarop het vertrek van twee compagnieën van de mobiele schutterij op 1 december 1830 uit Middelburg is afgebeeld (pagina 19). "De eerste compagnie vertrok met de stoomboot Prinses Marianne, een stoom boot van de in 1825 opgerichte vaste dienst Middelburg-Rotterdam, naar Zierik- zee. De tweede compagnie ging met een door de Prinses Marianne op sleeptouw genomen beurtschip naar Goes. Zij moes ten Schouwen en Zuid-Beveland bescher men tegen mogelijke aanvallen van de opstandige Belgen. Ook het beurtschip is op de afbeelding duidelijk zichtbaar. De stemming aan boord was opperbest. Een wijnkopershuis uit Middelburg had voor drie ankers (circa 111 liter) rode wijn gezorgd en het stadsbestuur had daar nog wat proviand aan toegevoegd. Hoe het deze schutters is vergaan, is niet

de Wete | 2002 | | pagina 42