cursusverband of hobbyclub. U kunt uw werk aanmelden bij Hetty Begheyn, Bree- weg 8, 4371 SB Koudekerke (tel. 0118- 556170). Schroom niet om uw eigen werk onder de aandacht te brengen. Het gaat in de eerste plaats om de verbeelding van iets typisch Walchers en allerlei kunstzinnige voor waarden of eisen ten aanzien van de com positie komen op de tweede plaats. We willen uw creatie uiterlijk 1 juli ontvan gen. Sinterklaasgebruiken en -tradities Voor de televisiedocumentaire 'De tijdreis van Sint Nicolaas' over sinterklaasgebrui ken en afwijkende sinterklaastradities in diverse provincies zou de heer Lammers uit Nuenen graag bijzonderheden willen weten over sinterklaasvieringen in Zeeland in vroeger tijden en ook vooral op Walche ren. Ook interessant zijn bijvoorbeeld lek kernijen die tijdens het sinterklaasfeest werden genuttigd. Mogelijk zijn er nog getuigen die daarover (voor de camera) willen vertellen. U kunt uw reactie doorgeven aan de redactie. Zeeuwse muziekgeschiedenis Van 25 maart tot en met 22 juni 2002 exposeert het Zeeuws Archief te Middel burg documenten en voorwerpen die getui gen van het opmerkelijke muziekverleden van Zeeland. Zeeland kende tijden waarin gedurende grote delen van het jaar in de herberg op vioolmuziek werd gedanst en komische 'ballets-pantomimes' en openluchtconcer ten met vuurwerk werden bijgewoond. Zangers en zangeressen brachten geeste lijke Nederlandstalige oratoria met een uit gebreide bezetting ten gehore en namen deel aan belangwekkende provinciale koormanifestaties. Op een van de grootste Nederlandse orgels, het Batz-orgel in de Grote Kerk in Zierikzee, werden memora bele orgelconcerten uitgevoerd. In de tentoonstelling in het Zeeuws Archief betreedt de bezoeker een woonvertrek, dé plaats waar sinds mensenheugenis gemu siceerd werd. Instrumenten en muzieklite ratuur in huiselijke kring is een onderwerp dat nog nauwelijks werd onderzocht. Bijzonder is een troostdicht voor kinderen dat omstreeks 1850 door een in Zeeland werkzame belastingambtenaar werd geschreven in een vorm die het mogelijk maakte dat het ook kon worden gezongen. Speciaal voor de tentoonstelling 'Er zit muziek in geschiedenis!' werd een melodie gemaakt bij dit ontroerende negentiende- eeuwse gedicht. Een curieus voorwerp in de tentoonstelling is een stukje lint afkomstig van prinses Louise. Zij bracht in 1786 met haar vader, stadhouder-prins Willem V, moeder en broertjes een bezoek aan Zeeland. Te gast bij Daniël Radermacher op zijn buiten plaats Poppenroede speelde het prinsesje op diens klavecimbel en gaf de gastheer ter nagedachtenis een stukje van het lint waarmee haar muziek was samengebon den. In de Gouden Eeuw kwam het musiceren in verenigingsverband als liefhebberij in zwang. De opkomst van de militaire muziekkorpsen geschiedde in de Bataafs- Franse Tijd. Een bekend voorbeeld is het Middelburgs Muziekkorps dat omstreeks 1900 onder de bezielende leiding van Jan Morks grote furore maakte. Van hem zijn

de Wete | 2002 | | pagina 48