'Scheurbuik en Scheepsbeschuit. Leven aan boord van een VOC-schip' te zien. De expositie wordt gehouden in de ten toonstellingsruimte in het Van de Perre- huis, van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. In de maanden juli en augustus is het Zeeuws Archief op zaterdag gesloten. Volg de avontuurlijke reis van de beman ning van een VOC-schip, van Texel via Kaapstad naar China. Een scheepschirur gijn hield een dagboek bij. Aan de hand van zijn medische aantekeningen worden ziektes zoals scheurbuik, rotkoorts, dysen terie en malaria en het vaak desastreuze effect van deze ziektes op de bemanning van het schip uitgelicht. In het eerste gedeelte van de expositie wordt aandacht geschonken aan de bouw van het schip, de reis, de goederen en het personeel dat meegaat. In het tweede en derde gedeelte worden vier personen uit gelicht: een scheepsjongen uit een Middel burgs weeshuis, een soldaat, een matroos uit een logement van een 'zieleverkoper' en een scheepschirurgijn. We volgen hun leven en werkzaamheden aan boord, waar het medische verhaal de rode draad vormt. Aan de hand van archiefstukken en muse- umvoorwerpen wordt het leven aan boord van een VOC-schip levendig uitgebeeld. Aanvulling website Inpoldering Noord-Walcheren De website www.inpoldering-noordwalche- ren.com werd voor het eerst gepresen teerd op een avond van de HKW in febru ari 2001. In een upgrade in het najaar van 2001 werden delen van de overloper van de Oostwatering van 1566 opgenomen. Nu zijn er in de website ook gedeeltes van de overloper van de Vijf Ambachten van 1584 bijgekomen. Overlopers zijn voor genealogen een rijke en vroege bron. In deze registers worden namelijk veel namen van eigenaren en pachters genoemd. Weliswaar zonder naamindex, maar via de website kunt u gemakkelijk thuis achter de computer de getranscribeerde teksten lezen, in plaats van de originele registers met het moeilijk leesbare schrift. In een volgende upgrade wordt een rubriek 'boerderijen' toegevoegd. Een mooie aan sluiting bij het boerderijenonderzoek van enkele amateurs onder auspiciën van de HKW en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland.

de Wete | 2002 | | pagina 50