"Ik ben in juli 1944 uit Holland naar Wal cheren overgeplaatst en bij de Marine Flak Abteilung 810 gekomen. Eerst was ik bij Koudekerke gelegerd maar nadat de dijken waren gebombardeerd, moesten we daar weg vanwege het zeewater en belandden we met onze Vierling hoog en droog op de boulevard in Vlissingen, vlak bij de brede Portret van piloot (Irvin) John Dack, gemaakt tijdens de oorlog. stenen trap achter de muziektent en op korte afstand van hotel Britannia, waar het hoofdkwartier van Seekommandant Asch- mann was gevestigd. Wij, de vier beman ningsleden van ons geschut, werden ondergebracht in een winkelpand [van de dames Van Gelder], naast een vroeger pension [Madjoe op Boulevard Bankert], vlak tegenover ons geschut. We zaten daar goed, en af en toe kwamen er bur gers bij ons voorbij, waarschijnlijk mensen die in de duinen werkten of leden van de Luchtbescherming of de Brandweer. Ze vroegen ons een enkele keer of ze wat van onze kolenvoorraad mochten meenemen voor zichzelf, wat wij, na onderling overleg, goed vonden. We hadden verder goed contact met hen en ook met mensen in de stad, die wie ontmoetten in de cafés en met wie we daar een pilsje dronken wan neer we geen dienst hadden." Verrekijker Toen Bannick even later op die druilerige namiddag bij zijn Vierling over het grauwe water van de Westerschelde stond te turen, op zijn hoede voor vijandelijke Tief- flieger (vliegtuigen die in de avond- of mor genschemering moeilijk zichtbaar, laag over het water scherend, naderbij kwamen om een aanval te ondernemen) meende hij ver weg iets in zee te zien dobberen. Hij pakte de verrekijker en tuurde in de verte. Wat hij zag kon wel het hoofd van een mens zijn. Hij riep een van zijn kameraden en het tweetal kwam tot de conclusie dat het hoogstwaarschijnlijk om een levend wezen ging. Bannick besloot met een rub berboot te gaan kijken en als het werkelijk een mens zou zijn, hem uit het water te halen. Mogelijk was het een van de geal lieerde vliegers. Een onderofficier zei dat het zinloos was je leven te gaan wagen voor een vijand, een terreurvlieger, die meedeed aan de geallieerde luchtaanval len op de Heimaten die misschien je eigen familie in Duitsland ging vermoorden of dat al had gedaan. Bannick en zijn kameraad waagden zich echter de zee op,

de Wete | 2002 | | pagina 6