ke een zandloper hebben gehad of nog hebben. De zandloper van de doopsgezinde kerk van Vlissingen, die uit de achttiende eeuw dateert, werd aan het Ste delijk Museum in Vlissingen geschonken. De hervormde kerk van Bigge- kerke bezat een grote zandloper, die naast de bank van de voorle zer stond. Dus niet, zoals ge bruikelijk, bij de preekstoel. De geschiedenis van de kleine zandloper van Grijpskerke zou omstreeks 1920 geëindigd zijn als een liefhebber zich niet had ontfermd over dit zeldzaam voorwerp. In die tijd werd de consistorie van de her vormde kerk van Grijpskerke afgebroken om vervangen te worden door een nieuwe. Bij het leeghalen van de consistorie kwam ook de zandloper te voorschijn. Alies wat geen waarde had voor de kerk, werd afge voerd om te worden verbrand. Gelukkig gooide een van de helpers, de heer J. Vlie ger uit Grijpskerke, de zandloper niet weg. Hij bewaarde hem zorgvuldig. Na zijn over lijden schonken zijn kinderen het voorwerp weer aan de hervormde kerk. De zand loper werd gerestaureerd door de heer G. Davidse uit Grijpskerke. Hij heeft ook een standaard gemaakt naar het model van het onderste deel van de preekstoel van de hervormde kerk van Grijpskerke. Na de restauratie van de kerk in 1983 kreeg de zandloper een plaatsje naast de kansel. Vanaf die tijd draait de koster de zandloper om voordat de dienst begint. De heer Davidse vertelde dat de zandloper dertig minuten loopt. Hoe de zandloper vroeger werd gebruikt heb ik niet kunnen vinden. Het kan zijn dat hij tijdens de hele dienst werd gebruikt of alleen tijdens de preek. Maar een kleine zand loper zoals die van Grijpsker ke moest altijd een aantal keren worden omgedraaid. De hervormde kerk van Grijpskerke is de enige kerk op Walcheren waar dit klei nood nog te zien is. Kerken raad van Grijpskerke, wees er zuinig op! De uitdrukking spreekt overi gens voor zich. Een predikant die te lang preekt, heeft een zandloper nodig om de tijd in de gaten te kunnen houden. F. van den Driest Met dank aan de heren G. Davidse, J. Vlieger en F. de Witte voor de verstrekte informatie. Geraadpleegde boeken: - H. Grootjans, 'Nederlands hervormde gemeente Koudekerke', Koudekerke 1983. - F. Nagtglas, 'De algemeene kerkeraad der Nederduitsch-Hervormde Gemeente te Middel burg van 1574-1860', Middelburg 1860. - C.A. van Swigchem, T. Brouwer en W. van Os, 'Een huis voor het Woord', 's-Gravenhage 1984. - A. Tramper en W. Pias-van Rijsoort, 'Zeven eeuwen Sint Jacobskerk', Goes 1998. - K. Wielemaker, 'Biggekerke, zijn burgerlijke en kerkelijke geschiedenis'Middelburg 1903. - 'Voorloopige lijst der Nederlandsche monu menten van geschiedenis en kunst', deel VI, de provincie Zeeland, Utrecht 1922.

de Wete | 2002 | | pagina 39