Bijeenkomsten \»m^h bekend. Aangenomen mag worden dat een aantal van hen heeft deelgenomen aan de Tiendaagse Veldtocht op 2 augus tus 1831Deze veldtocht verliep voor Nederland succesvol, waardoor de geschonden eer van het land werd gewro ken. Alle soldaten die hieraan hadden deelgenomen werden met eretekens die waren gegoten uit op de Belgen buitge maakt geschut, geridderd in de orde van het Metalen Kruis. Later werd op landelijk niveau de Vereeniging van het Metalen Kruis opgericht. Ook Middelburg en Vlissin- gen hadden een afdeling met elk een eigen vaandel. Vaak vormden de leden een erewacht bij koninklijke bezoeken en liepen ze mee in optochten. Deze traditie is tot ver in de negentiende eeuw in stand gehouden. Tijdens het bezoek van koning Willem lil aan Middelburg in 1862 liepen er nog 36 leden in de stoet mee. Nederland had zijn nationale held en mar telaar in de figuur van Jan van Speijk, die op 5 februari 1831 zijn kanonneerboot in de haven van Antwerpen met vrijwel de gehele bemanning in de lucht liet vliegen. Een van de drie overlevenden die er onge schonden afkwam was de Vlissingse loods M.J. van de Velde, die in hoog aanzien stond bij de koning. Een andere Waicherse held was de uit Vlissingen afkomstige matroos 2de klas Jacob Hobein, die onder hevig vijandelijk geweervuur de Nederland se vlag uit een Belgische sloep wist te bemachtigen om deze zwemmend aan boord van zijn kanonneerboot terug te brengen. Dit voorval vond plaats in de Westhoek van de Braakman op 19 maart 1831. Naar hem is in Vlissingen de Hobeinstraat genoemd en zijn grafsteen bevindt zich op het oude kerkhof aan de Koudekerkseweg." 3ö| Bezoek Volkssterrenwacht Woensdagavond 21 november 2001 waren ongeveer 35 leden van de HKW te gast bij de Volkssterrenwacht Philippus Lansber gen aan de Herengracht 52 in Middelburg. De predikant Lansbergen (Gent 1561 - Middelburg 1632) werd in 1613 als predi kant te Goes wegens te vrijzinnige gedachten uit zijn ambt ontzet. Hij vestigde zich met zijn gezin in Middelburg, waar hij zich voornamelijk met wis- en sterrenkun de bezighield. Voor en na de pauze slaagden de heren Westerterp en Minderhoud er door hun boeiende verhalen in het gezelschap te overtuigen van de oneindigheid, de voort durende beweging en de volstrekte harmo nie van en in het heelal. Aan de hand van dia's vertelden zij over het melkwegstelsel waarvan wij deel uit maken en dat in een tijdsbestek van onge veer 225 miljoen jaar om zijn eigen cen trum draait. Ons melkwegstelsel bevat naar schatting 200 miljard sterren, waar-

de Wete | 2002 | | pagina 43