fm\ Van de redactie Deze april-Wete beginnen we met twee artikelen die een vervolg zijn op twee arti kelen in het aprilnummer van De Wete van precies een jaar geleden. Hans Tuynman schreef toen over een Australische piloot (eigenlijk een navigator) die zich uit zijn neergeschoten vliegtuig wist te redden en in Ritthem terechtkwam. Op dit verhaal reageerde Jules Braat uit Vleuten. Hij kende een Duitse ex-militair die in het najaar van 1944 op Walcheren was gele gerd. Deze militair had een andere Austra lische vlieger gered. Hans Tuynman kon deze vlieger met de Duitser in contact brengen, zodat met recht gezegd kan wor den dat dankzij de publicatie van het ver haal in De Wete na 56 jaar alsnog vriend schap kon worden gesloten. A.R Franken vertelde vorig jaar april het verhaal van de voormalige rijstpellerij aan de Seisstraat in Middelburg. Deze fabriek hield in 1865 op te bestaan en er werd een margarinefabriek in het gebouwencomplex gevestigd. Over de lotgevallen van deze fabriek en de productie van 'kunstboter' gaat zijn verhaal. Frans van den Driest schrijft nog een keer over geld. Enkele maanden na de invoe ring van de euro gaan de gedachten nog steeds terug naar de zo veel mooiere Nederlandse bankbiljetten. Frans vertelt over een bankbiljet waarop een Zeeuwse vrouw is afgebeeld, uitgegeven in 1925. Laat de afgebeelde vrouw nu de dienst bode van de directeur van de Nederland- sche Bank in de Gortstraat te Middelburg zijn! We blijven in Middelburg. Jules Braat ver telt ons het verhaal van een poort in de binnenstad die maar een kort leven was beschoren. Wie van de oudere lezers her innert zich een poort tussen Haringplaats en Bleek? De heer G. Spijkerboer reageert op het artikel van de heer J. Kaljouw over padjes op Walcheren in de vorige Wete. Het fiets pad aan de westzijde van Oost-Souburg, langs de sportvelden, heet nu Koopmans voetpad. De heer Spijkerboer maakt zich druk over de naamgeving van dit pad en vertelt ons hoe hij zijn Stenen Padje vaak afpeesde op zijn fiets. Eind januari jl. vond de presentatie plaats van het Walcherse boerderijenonderzoek. Amateur-historici deden onderzoek naar de geschiedenis van enkele boerderijen op Walcheren. Hun begeleider, Aad de Klerk, vertelde tijdens deze presentatie, waarvoor heel veel belangstelling was, over het pro ject en de zorg over het behoud van deze bedrijfsgebouwen. Zijn lezing kunt u als artikel in deze Wete lezen. Gerard van der Hoeven is bezig met een onderzoek naar een spraakmakende dub bele roofmoord in Vlissingen in 1937. Hij vertelt ons van zijn onderzoek en vraagt verdere hulp. Resten nog de laatste boekbespreking van Robbert Jan Swiers - hij stopt vanwege andere werkzaamheden -, enkele reacties, het verslag van een bijeenkomst en een paar mededelingen. Overigens, als u na het lezen van deze Wete nieuwsgierig bent naar de inhoud van de volgende Wete, houdt dan de web site van de HKW in de gaten. In de loop van juni kunt u daarop al lezen wat de inhoud van de juli-Wete wordt. Veel leesplezier. Leo Hollestelle

de Wete | 2002 | | pagina 4