wijsinrichtingen' de aanwezige zang-, teken-, gymnastiek-, herhalings- en zon dagscholen aan de orde komen, worden de matressen- en bewaarscholen totaal genegeerd. Zoals het een schoolopziener betaamt, heeft hij zich aan de wet gehou den. In de wet van 1806 werden de matressenschooltjes - weliswaar terloops van deze en nog een paar andere Wal- cherse bewaarscholen. Veere Op 5 oktober 1864 neemt de gemeente raad van Veere het besluit een bewaar school op te richten. Maar waar haalt men het geld vandaan om dit te realiseren? Er WH». P. J- Uaoiol»e, Middelburg. - genoemd, maar omdat ze in de daarop volgende wet van 1857 niet langer voor kwamen, besteedde de schoolopziener er ook geen aandacht meer aan. Van de plaatselijke schoolcommissies, die in de laatste decennia van de negentiende eeuw de verslaggeving van het onderwijs verzorgden, waren het in 1878 en 1879 slechts de schoolcommissies van Koude- kerke, Souburg en Veere die gewag maak ten van een plaatselijke kleine-kinder school.16 In de notulen van gemeente raadsvergaderingen en in enkele histori sche verhandelingen en kronieken vond ik de volgende informatie over de oprichting Zuidstraat te Domburg, met aan de linkerkant, achter het 'kleine huisje', de bewaarschool. Afbeelding opgenomen in 'Domburg in oude ansichten' door A. Houmes en Abr. de Pagter (1974). Het bijschrift in dit boekje vermeldt: "Met de komst van juffrouw De Vroom, die de benodigde akten had, is het een fröbelschool geworden." wordt een commissie ingesteld die - ter bestrijding van de kosten - een verloting zal houden van "voorwerpen van nut en smaak". De verloting wordt een succes: de zuivere opbrengst is maar liefst 1294,20. De gemeente koopt dan voor 370,- een

de Wete | 2002 | | pagina 13