pand aan de Markt, waarin niet alleen de school wordt gevestigd maar dat tevens als woonhuis zal dienen voor de school- houderes. Zij behoeft geen huur te betalen en kan rekenen op een gemeentelijke sub sidie van 100,- per jaar. Met het school geld van de kinderen erbij moet ze kunnen rondkomen. De gemeente zorgt voor de nodige schoolmeubelen en neemt de kos ten voor de verwarming op zich. Op 1 mei 1865 wordt de school geopend. Met Sinterklaas besluit de gemeenteraad de kinderen een verrassing te bezorgen: ze krijgen wat lekkers en "een boekje van geringe waarde". Een op 25 juli 1866 opgemaakte inventa rislijst17 geeft een beeld van de "aan de Gemeente Veere toebehoorende School meubelen, aanwezig in de Voorbereiding- school aldaar". Als meubilair worden vier schooltafels en een naaitafel genoemd. We kunnen ervan uitgaan dat er ook bankjes zijn geweest. Het is terecht dat de bewaarschool 'voor- bereidingschool' werd genoemd, getuige de vele op de inventarislijst voorkomende spullen die in de aanvangsklas van de lagere school werden gebruikt. Zo waren er twee borden met ezeis, dertig leien met griffels, leerboekjes, verzenboeken, pren ten en een rekenraam. De drie genoemde "waterpotten" zullen wel aangeschaft zijn voor de allerkleinsten, die om een plasje te kunnen doen nog op een potje moesten zitten. Gelukkig mocht er ook gespeeld worden: er waren drie dozen met speel goed, zes vlaggen, zes schoppen, drie kruiwagens, drie springtouwen en ten slot te nog drie poppen. Koudekerke De in 1871 in Koudekerke gestichte bewaarschool had 27 leerlingen in 1878. Deze stonden onder de hoede van een onderwijzeres en een helpster. Oost- en West-Souburg De kinderbewaarschool van Souburg was voornamelijk bedoeld voor meisjes, die er leerden "naayen en breyen". Het verslag van 1877 vermeldt dat de school, die door particulieren wordt onderhouden, hoofdza kelijk tot bewaarplaats dient, "waardoor de moeders des zomers gelegenheid wordt verschaft, veldarbeid te verrichten." In 1878 wordt gemeld dat de gemeente voor een kleine financiële tegemoetkoming zorgt. Arnemuiden Op 4 april 1883 schrijft de in Middelburg gevestigde dominee E.E. Heinecken - gedurende een zeer lange periode had Arnemuiden geen eigen predikant - een brief aan het gemeentebestuur waarin hij namens de kerkenraad melding maakt van het plan in Arnemuiden een christelijke bewaar-, naai- en breischool te stichten. Ais huisvesting zou de oude openbare school aan de Lionstraat, die op de nomi natie staat te worden gesloopt, zijns in ziens zeer geschikt zijn. Kan de gemeente het gebouw en de grond niet afstaan ten behoeve van de op te richten bewaar school? Het gehele dorp zal er immers van kunnen profiteren. In Arnemuiden gaat men niet over één nacht ijs: er volgt tussen de betrokkenen een uitgebreide briefwisseling, die ten slot te leidt tot een voor de kerkenraad positief besluit. Voor 10,- per jaar kan de "Veree- niging tot oprichting en instandhouding eener Christelijke bewaar-, naai- en brei school te Arnemuiden" de gemeentegrond voor een periode van dertig jaar in erf-

de Wete | 2002 | | pagina 14