Weg met de weggetjes Het verdwijnen van de allerlaatste weggetjes op Walcheren Je hebt nog kort geleden weer in Van Schagen zitten lezen. Je werd opnieuw getroffen door passages waaruit een harts tochtelijke belangstelling spreekt voor "het oude eiland en zijn pracht", voor zijn histo rie bovenal. "Zo leerde je je eiland kennen tot in zijn eenzaamste uithoeken, je zwierf langs stranden waar bijna nooit iemand kwam, je kende ieder boerenwegeling, je kende iedere naam, ieder flard historie." Als tienjarige schooljongen al ontdekte Van Schagen de omgeving van de stad. "Dat begon bij den Nadorst en het Perdamsche padje natuurlijk, bij den Segeersweg, het Arnemuidsche padje en den Dolfijn, bij het Stijfselwegje en den Seisweg met het Zwarte padje en de nog zoovele andere modderweggetjes, allegaar vrijerspaadjes, rondom de stad - rijk voorzien was ons oude Middelburg van die landelijke wege- lingen." Je voelt je in die passages aangesproken door Van Schagens onverzettelijke af schuw van de nieuwe tijd. "Zo is het dat je gierig was, als kind, op wat nog over was van vroeger, dat je ongelukkig was als weer een brokstuk oude adel nodeloos kapot ging omdat een béte nieuwe tijd geen oog, geen weet had, geen hart voor wat teer en schoon en dromerig was van eeuwen stil en langzaam leven en alleen maar wist te bazelen van modern comfort en de eisen van het verkeer." Maar, zo vraag je je af, is hier met de in 1891 geboren J.C.J. van Schagen niet een aartspessimist aan het woord? Moet je werkelijk geloven dat het toen, in zijn jeugd, in het verre verleden aan het begin van de twintigste eeuw, allemaal echt zo erg was? En is het vandaag, anno 2002, allemaal echt zo erg? En dan ineens herin ner je je nog niet zo lang geleden zélf zo'n oeroud boerenwegeling bespeurd te heb ben, nog wel onder de rook van de stad. Daar dan weer eens heen. Voor een foto, want je weet maar nooit... Het Kuiperszvegje achter industrieterrein Arnestein: verdwenen. (Detail uit de Grote Provincie Atlas Zeeland, 1990, pag. 46) Maar dan ben je verbijsterd. Vanaf de Zaagmolenpolderdijk, halverwege Nieuw- land en het Arnekanaal, heb je het nog niet zo lang geleden aan je voeten zien lig gen, het Kuiperswegje. Een onverhard wegeling, kronkelig zoals dat hoort, eigen lijk een combinatie van drie in alle richtin gen uitwaaierende weggetjes. Het was ongetwijfeld oeroud, zoals kronkelende wegen dat in onze provincie bijna altijd zijn. Je hoeft maar een blik op de vooroor logse bodemkaart van Walcheren te wer pen om dat in te zien. Het Kuiperswegje volgde voor een deel de loop van een lage kreekbedding. De laatste keer dat je hier was, lag het wel al gevaarlijk dicht bij het oprukkende bedrijventerrein Arnestein. En nu? Nu is het daardoor kennelijk opge slokt. Het is weg, uitgewist, onherkenbaar verdwenen. Kuipersweg heet nu een nieu-

de Wete | 2002 | | pagina 17