Boerderij om naar te vluchten De geschiedenis van de hofstede Vlugtenburg te Oost-Souburg De boerderij Vlugtenburg staat aan de Schroeweg in Oost-Souburg. Rijdend over Rijksweg A58 van Vlissingen naar Middel burg zie je aan de linkerkant, na de toren flats van Oost-Souburg, de boerderij lig gen. Vlugtenburg, eens een hofstede die bestond uit een herenhuis, een tuinmans woning en een boerderij die verpacht werd, heeft in de loop der tijden nogal wat veranderingen ondergaan. Als een van de deelnemers van het Walcherse boerderij- enonderzoek heb ik zes jaar lang gewerkt aan het onderzoek naar de geschiedenis van Vlugtenburg. Het resultaat is opgebor gen in een dikke ordner. Dit artikel is een zeer beknopte samenvatting van de vele onderzoeksgegevens, maar het geeft de lezer van De Wete een goed beeld van de geschiedenis van een mooie Walcherse boerderij. Vlucht uit de stad Naar de betekenis van de naam Vlugten burg kunnen we alleen maar gissen. De naam komen we voor het eerst tegen op een kaart van Hattinga van omstreeks 1750. Op dat moment is juffrouw Du Pon de eigenaresse. Zij kon het zich permitte ren om in de zomer de stad Vlissingen te ontvluchten, in een mooi herenhuis op het platteland te vertoeven en zo te genieten van de tuinen, visvijvers en bossen. Een huis waar je naartoe kan vluchten. Mis schien is de naam daarvan afgeleid. De naam van de hofstede wordt ook wel geschreven als Vluchtenburg, maar wan neer men dat is gaan doen is niet precies bekend. In de stukken van de wederop bouw na de Tweede Wereldoorlog wordt de naam nog met een g geschreven. Waarschijnlijk is hij veranderd bij het schil deren van de hofpalen. De schilder heeft de naam er met 'ch' opgeschilderd. Met het groter worden van de landbouwmachines zijn de hofhekken en palen echter in de K\Mjtrö-*vv' djffl tgf/eit '.fr,, De buitenplaats Vlugtenburg op de kaart van Hattinga uit 1750. De naam van eigenaresse juffrouw Du Pon staat erbij vermeld. (Zeeuzvs Archief, detail van de kaart van Walcheren uit de Atlas Hattinga, deel I, nr. 16) jaren zestig van de vorige eeuw verdwe nen. Van de voormalige buitenplaats is trou wens veel meer verdwenen. Toch ademt de boerderij een sfeer uit van vroeger. De tijd heeft er een klein beetje stilgestaan. Op dit moment wonen er twee broers, Izaak en Wim Ovaa. Dit jaar is de boerderij honderd jaar in de familie. Er is geen

de Wete | 2002 | | pagina 21