Brouwer. Zijn ouders zijn doopsgezind en daarom wordt de familie, net als de familie Tak, buiten de regeringsambten gehouden. Anna overlijdt in 1822 en laat alles in vruchtgebruik na aan haar echtgenoot. Ze laat zes kinderen achter. Vlugtenburg is inmiddels 109 gemeten en 2281/2 roeden groot (ca. 44 ha). Vlugtenburg op de kadastrale minuutplan van 1823 (Oost-Souburg sectie B, eerste blad). Het herenhuis van de hofstede is kadastraal aange duid met nummer 101, de gracht is nummer 100. De voorliggende gebouwen zijn die bij de voormalige buitenplaats horen. (Zeeuws Ar chief Kadastrale plans Zeeland, inv.nr. 1410) Een boerenhuis Een buitenplaats werd door de eigenaars meestal niet permanent bewoond. Zij dien de vaak als zomerhuis. Men kocht ook agrarische hofsteden als belegging. De rijkdom van de eigenaars maakte het bezit van een buitenverblijf op het platteland, naast een huis in de stad, mogelijk. Voor de meeste buitenplaatsen gold dat de beslotenheid een belangrijke rol speelde. Bij Vlugtenburg stonden aan de kant van de Schroeweg veel bomen en boomgaar den. Deze gaven beschutting tegen storm en zeewind. Jan Fak Brouwer laat in 1829 het boeren huis bouwen dat nu nog de woning van de huidige boerderij aan de Schroeweg is. Boven de voordeur is een steentje met de tekst "M.F. Brouwer 1829" ingemetseld. Het huis heeft een schilddak met vier zolderra men. Beneden aan de voor- en achterkant bevinden zich twee ramen, de deur en weer twee ramen. Voor de deur ligt een stoep en boven de deur zit een bovenlicht. Daarnaast zijn er nog een bakkeet en een kelderhuis. Overal in het huis zijn bedste den, zelfs op zolder. Door het achterraam keek men in die tijd op het herenhuis, dat op een eilandje, midden in de gracht, stond. Een stenen brug gaf toegang tot het eilandje. De schuur stond op een afstand van 22 meter van de woning. Een tweede schuur stond tegen het koets- of wagen huis. Naast het herenhuis en de boerenwo ning was er nog een tuinmanswoning. De oude boerenwoning werd afgebroken. Jan Fak Brouwer overlijdt in 1839 op zijn buitenplaats Vlugtenburg, na een langduri ge ziekte. We kunnen vaststellen dat tus sen 1822 en 1839, door erfenissen en zijn ondernemingsgeest, zijn vermogen en zijn bezit aanzienlijk zijn gegroeid. In het archief van de familie Fak Brouwer is onder andere een taxatie van alle bezittin gen aanwezig. De waarde van Vlugtenburg en bijbehorende percelen grond wordt geschat op 40.000,-. Ook de hofstede Ter Linde (Ritthem) en de hofstede Schooneveld (naast Vlugtenburg) waren van Jan Fak Brouwer. Uit deze taxatie kun nen we goed opmaken waaruit de hofste de bestond. Naast het herenhuis, het boe-

de Wete | 2002 | | pagina 24