renhuis en het koetshuis waren er een tuinmanswoning en twee koepels. Inrichting Er is een Tauxatie der Meubilaire Goede ren van het hof Vlugtenburg overgebleven uit 1839. Als we de indeling van het heren huis bekijken, zien we eerst een nieuwe kamer (uitbreiding of verbouwing). Dan volgt de woonkamer. Deze is vrij groot; er staan wel 27 stoelen. Een wijntje ging er wel in, gezien het grote aantal wijnglazen in de kasten. In de grote voorkamer staat een piano. Hier is ook een open haard, want er staat een haardstel met blaasbalg en veger. Men vermaakte zich niet alleen met muziek; er is ook een schaakbord aanwezig en op de zolder vinden we een biljart met toebehoren. Ook een barometer (in de kleine slaapkamer beneden), een telescoop en tafel en ramen voor een zonnemicroscoop (op zolder) bevinden zich in het huis. Men was dus breed geïn teresseerd. De nalatenschap wordt verdeeld over de zes kinderen. Twee dochters erven ieder de helft van Vlugtenburg. Ze krijgen ook ieder de helft van het ernaast gelegen hof Schooneveld. Dochters Deze dochters, Maria en Suzanna, zijn getrouwd met twee broers, Jan en Christi- aan Hisser. De broers zijn kinderen van Christiaan Hisser (oud-burgemeester van Axel) en Johanna Brouwer (zus van Jan Fak Brouwer). Door de kinderen met elkaar te laten trouwen, blijven de bezittin gen bij elkaar en in de familie. Na het overlijden van Jan Hisser in 1853 zien we in de inventaris dat Vlugtenburg nog steeds voor de helft van Maria is. Zelf woont ze met haar twee dochters Anna en Johanna Elisabeth in de Lange Noord straat te Middelburg. Anna is bij het over lijden van haar moeder in 1865 de enige erfgenaam omdat haar zuster al eerder is overleden. Zij erft de helft van Vlugtenburg en heeft dan het gezamenlijke eigendom met Suzanna, haar tante. Vlugtenburg op een vervallen plan, situatie ca. 1900 (Oost- en West-Souburg sectie B, eerste blad). Opmerkelijk is dat het herenhuis niet als kadastraal object staat ingetekend, terwijl het pas in 1898 is afgebroken. De in 1829 gebouw de boerenwoning (het huidige ivoonhuis), schuur en wagenhuis staan op perceelnummer 1170. Perceel 1669 is de boerderij die Freek Wisse omstreeks 1900 heeft laten bouwen. Per ceelnummer 1528 is de tuinmanswoning. Zeeuws Archief, Kadastrale plans Zeeland, inv.nr. 5235) Als Suzanna een jaar later overlijdt, lezen we in de Memorie van Successie dat haar man Christiaan op Vlugtenburg woont. Hij en zijn dochter Johanna (echtgenote van de advocaat mr. Jacob van de Graft), zijn

de Wete | 2002 | | pagina 25