Izaak Lijnse koopt de boerderij met bijbe horende landerijen voor 9.003,-. Als hij met zijn gezin op Vlugtenburg gaat wonen worden er enkele veranderingen aange bracht. De schuur wordt afgebroken even als, zoals eerder beschreven, het brugge tje naar het eilandje waar het herenhuis heeft gestaan. Ten oosten van Vlugtenburg, aan de Schroe- weg, staat de winterkelder op een stuk land dat vroeger de kelderwei werd genoemd. (Foto Leo Hollestelle In 1917 overlijdt Sien de Visser, de vrouw van Izaak Lijnse, in het kraambed. Izaak blijft achter met drie kinderen. Hij trouwt in 1923 met Catharina Roose en koopt een huisje aan het Oranjeplein te Souburg. Hij verpacht de boerderij aan Adriaan Ovaa die met zijn oudste dochter Saar is getrouwd. Adriaan en Saar krijgen tussen 1923 en 1938 zes kinderen. Oorlog en water De Tweede Wereldoorlog breekt uit. In 1943 vallen er bommen dicht bij de boer derij. Er is glasschade en er zijn veel bom- kraters in het land. Na 3 oktober 1944 komt Walcheren als gevolg van de geal lieerde bombardementen op de dijken gedeeltelijk onder water te staan. Het gevaar van het water komt wel erg dichtbij als op 7 oktober de zeedijk bij fort Ram- mekens wordt gebombardeerd. De koeien worden naar de Kanaaldijk van Souburg gebracht en vandaar langs het kanaal naar Kleverskerke geleid, waar familie woont. Als de boerderij omringd is door water, vlucht het gezin Ovaa naar de boerderij Triton in West-Souburg. De meeste meu bels worden opgeslagen op de galerij van de hervormde kerk in Oost-Souburg. Na een dag of tien vertrekt men door de Vrij burgstraat naar Kleverskerke; het regent, het hagelt en overal slaan granaten in. Nadat de hevige beschietingen zijn gestopt, proberen ze 25 oktober terug te gaan naar Vlugtenburg. Ze komen niet ver der dan Middelburg. De wegen liggen onder water. Het jaagpad langs het kanaal is wel droog, maar daar liggen mijnen. Ze blijven één nacht bij de familie De Bruin in de Teerpakhuizenstraat. De volgende nacht verblijven ze bij de familie Van de Meer aan de Rouaansekaai. Het huis van

de Wete | 2002 | | pagina 28