De Bruin wordt diezelfde nacht beschoten met granaten. Als de oorlog voorbij is en het water ver dwenen, gaan de Ovaa's op 13 maart 1946 terug naar Oost-Souburg. Voorlopig wonen ze in de Burchtstraat. Vlugtenburg moet eerst hersteld worden. Door het water zijn de kozijnen uit de voorgevel weggeslagen. De muur vertoont scheuren. De binnenbetimmering is vernield en de zolder is verzakt. Ook de woning van Jan Wisse (de zoon van Freek) heeft veel schade. Alle kozijnen en de voorgevel zijn weggeslagen. De inhoud van de schuur is weggespoeld en ligt tweehonderd meter verderop. Alleen de zijmuren staan nog overeind en het dak hangt ertussen. Alweer verdwijnt er een stukje Vlugten burg. Na de afbraak van het herenhuis zijn nu de tuinmanswoning en de boerderij door het water vernietigd. Nieuwe tijd Saar overlijdt op 1 juni 1947 na een lang durige ziekte. Arjaan en de kinderen kun nen twee maanden later terug naar Vlug tenburg. Alle bomen en struiken zijn dood door het zoute water. Deze worden eerst gerooid. Aan het einde van het jaar wordt er weer een hectare boomgaard ingeplant. In 1952 trouwt Arjaan met Maria Holle- brandse en drie jaar later koopt hij de boerderij van Izaak Lijnse. In 1960 gaan Arjaan en Maria in de Middelburgsestraat in Oost-Souburg wonen. De drie zoons Izaak, Willem en Piet blijven op de boerde rij. De jongste dochter Jeanne woont nog op de boerderij tot haar huwelijk in 1963. Piet trouwt in 1965 en gaat ook in de Mid delburgsestraat wonen. De vijvers rondom het eiland worden in 1962 door de Heidemaatschappij opgevuld met grond afkomstig van een perceel aan de andere kant van de Schroeweg. Er wordt in 1963 een melkmachine gekocht. Als in 1977 bij de fabriek geen bussen melk meer mogen worden aange leverd, komt er een melkleiding in de schuur. De melk wordt verzameld in een tank en gekoeld, waarna ze twee a drie keer per week wordt opgehaald. Na de aanleg van Rijksweg A58 in 1965/'66 komt een deel van het land aan de andere kant van de snelweg te liggen. Aanvankelijk kan deze weg nog gelijk vloers worden overgestoken, maar met de toename van het verkeer wordt dit te gevaarlijk. Als het viaduct in het verlengde van de Bosschaartweg klaar is, moet er een stuk omgereden worden om op het land te komen. Om het land sneller en makkelijker te bewerken, wordt er in 1972 een tractor gekocht. Hiervoor wordt achter het huis een nieuwe loods gezet. Op dit moment is er nog één paard, de in 1996 geboren merrie Linda van Vluchtenburg. Twee jaar later wordt ze in de Zeelandhallen te Goes kampioen bij de jaarlijkse najaarskeuring voor trekpaarden. Arjaan Ovaa overlijdt in 1995. Het eigen dom van Vlugtenburg gaat over op de erven Ovaa. Antoinet de Wijze Het voor het onderzoek van de geschiedenis van de hofstede Vlugtenburg verzamelde mate riaal is gedocumenteerd en opgenomen in de Documentatieverzameling Walchers boerderij- enonderzoek. Deze verzameling is te raadple gen bij het Zeemvs Archief te Middelburg.

de Wete | 2002 | | pagina 29