afschaffing van de kermis op de achter grond nog een ander element heeft mee gespeeld, namelijk het feit dat burgemees ter Snijders en enkele raadsleden felle principiële tegenstanders waren van de kermis in het algemeen. Maar hoe dan ook, na 1871 was het gedaan met de Veerse kermis, en naar het leek voorgoed. kermiszaterdag in Veere, is het ringrijden bij de Torenwal en 's avonds dansen in de cafés. Zo wordt het toch nog wat, al ver dient het geheel nauwelijks de naam van kermis. Maar wat wil je, er waren toen slechts hooguit duizend Veerenaren. Gelukkig is er, zoals gewoonlijk, nogal wat volk uit naburige plaatsen gekomen en zo Maar zie, o wonder, om onnaspeurlijke redenen werd de Veerse kermis ergens in de jaren twintig van de vorige eeuw (the gay twenties!) in ere hersteld. Maar het bleef sukkelen en veel had de kermis niet om het lijf. Schamel Ook de kermis waar het nu over gaat, is maar een schamele vertoning. Behalve de draaimolen, waar we het al over hadden, staan er een cakewalk, een schiettent en een paar gok- en snoepkraampjes. Verder loopt er een vent met een aap die kunstjes uithaalt. Dat is alles. Maar zoals altijd op wordt het ook op deze kermis nog bar gezellig. Het jaartal waarin de hier beschreven kermis zich afspeelde kan ik me niet exact meer herinneren. Het moet ergens rond het midden van de jaren der tig van de twintigste eeuw zijn geweest. Laten we het maar houden op 1936. Ringrijden Het is een vrolijke boel op deze kermis op die zaterdag in juli 1936. Rondom de Kleine meisjes in een klein stadje met een klei ne kermis. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genoot schap, Zelandia lllustrata P-00986)

de Wete | 2002 | | pagina 33