Wie schiet de gaai van de hoge paal naars en verliezers. Het bier schuimt en de muziek gaat nog wat harder. Verhitte kop pen en verhitte lijven, veel borreltjes en veel pilsjes. Maar het blijft vanavond bin nen de perken, al zijn er wel mensen die aan het eind van de avond wat onvast op hun benen huiswaarts gaan. Maar daar blijft het dan ook bij. De politie kan het laten bij een enkel ver manend woord hier en daar. Ergens in een huis aan de Kapellestraat kaffert een vrouw haar wat aangeschoten man uit: "'t Is schande om een ure tuus komme, 'alf bezope. Stil een bitje, dienkt om de buren, wat moete ze nie dienke! Stil noe toch, dienkt om de huus!" Op de Veerseweg gaan diep in de nacht, slingerdeslanger, twee rooie achterlichtjes. Plotseling zijn ze verdwenen. Die twee hebben elkaar gevonden in het vochtig warme gras van de wegberm. Of, en dat Deze kop stond boven een artikel van Rinus Antonisse in de Provinciale Zeeuw se Courant van 10 april 2002. In dit artikel beschrijft Antonisse oude Zeeuwse spor ten, waaronder het gaaischieten. Hij schrijft: "Op Zuid-Beveland en in delen van Zeeuws-Vlaanderen wordt het gaaischie ten van oudsher beoefend. Bij dit spel moeten de deelnemers proberen met pijl en boog een nagemaakte vogel, gaai genaamd, van een hoge paal af te schie ten. In Domburg en Westkapelle vond het gaaischieten met geweren plaats." Ik heb altijd gedacht - en ik vermoed dat ik daarin niet de enige ben - dat deze sport kan ook, het waren twee vrienden die nu samen hun roes uitslapen in een droge sloot. De dikke domtoren staat groot en onbewo gen in het bleke maanlicht. Hij heeft de kermis van 1871 meegemaakt. Toen was er heel wat meer getier en gelal aan zijn voet. Nu zijn er geen drinkgelagen en vloeit er geen bloed. De kermis van 1936 is rustig en beschei den. Hij mag blijven, voorlopig althans. Want door de Tweede Wereldoorlog komt er helaas een definitief eind aan deze minikermis. Na de oorlog komt er ander vermaak. Er blijkt geen behoefte meer te bestaan aan die kleine maar wonderscho ne Veerse kermis. Kees Leeman alleen in Domburg en Westkapelle werd beoefend. Mededelingen hierover in de jaargangen 1846 en 1850 van de Middel- burgsche Courant geven een ander beeld. Zo kwam ik naast de afkondigingen van het gaaischieten in Domburg en Westka pelle ook plaatsen als Gapinge, Middel burg, Veere en Vrouwenpolder tegen. Deze gemeenten liggen grofweg allemaal in de noordoosthoek van Walcheren. Misschien werd het gaaischieten ook in de overige Walcherse plaatsen beoefend, maar werd daar geen melding van gemaakt in de Mid- delburgsche Courant. In de krant van 28 mei 1846 staat: "Op

de Wete | 2002 | | pagina 35