maar ze hadden een hekel aan de Habs- burgers en steunden daarom de protestan ten. De oorlog eindigde in 1648 met de Vrede van Munster. Het ontstaan van de Repu bliek der Zeven Verenigde Provinciën vond dus plaats in een zeer roerige tijd. Gesteld kan worden dat de nieuwe natie volop geprofiteerd heeft van de omstandigheden en de schermutselingen in de buurlanden. Bovendien drukte zij er haar eigen stempel op. Dankzij de handel met de Oostzee kwamen de Hanzesteden tot grote bloei. Denemarken dankt zijn onafhankelijkheid aan de Republiek door toedoen van een vloot onder aanvoering van Michiel de Ruyter, die daarvoor een Deense hertog- titel kreeg. Ook Zweden dankt zijn econo mische bloei in de zeventiende eeuw aan de Nederlanders. In 1688 werd Willem III koning van Engeland en later Ierland (zij hebben nog steeds de kleur oranje in hun vlag). Momenteel wordt veel aandacht besteed aan de 400-jarige herdenking van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie. Rond 1450 begonnen Europese zeevaarders aan grote ontdekkingsreizen naar India en Amerika. In de elfde eeuw reeds verken den de Polynesiërs de Grote Oceaan. In de vijftiende eeuw ontdekten Arabische Het verbranden van stropoppen te Vlissingen, voorstellend Slavernij (koning Filips II), Inqui sitie (de paus) en Bloeddorst (Alva). Kopergra vure door S. Fokke, opgenomen in J.W. te Water, 'Verkorte Vaderlandse Historie' (18de eeuw). (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, dee! III, nr. 35) handelaren de oostkust van Afrika en reis den naar India en China. In het Midden- Oosten kochten Europese handelaren luxegoederen, zoals zijde en specerijen die uit het Verre Oosten kwamen. De Euro peanen vroegen zich al snel af of ze niet zelf het Verre Oosten konden bereiken

de Wete | 2002 | | pagina 49