fH\ Van de redactie Deze juli-Wete is een dik nummer gewor den. Zo kunt u deze zomer nóg langer ple zier beleven van de altijd weer rijke inhoud van het tijdschrift van de Heemkundige Kring Walcheren: zittend in een luie stoel in de woonkamer, buiten op de tuinbank in het zomerzonnetje of wellicht op het strand. We beginnen met een interessant artikel geschreven door Tine Visser. Zij verdiept zich al vele jaren in de geschiedenis van het onderwijs in Zeeland in de negentien de eeuw en zij heeft hierover in haar proef schrift uit 1995 en in verschillende tijd schriften geschreven. Voor De Wete schreef ze het verhaal over de Walcherse bewaar- en matressenscholen, een soort kleuterschooltjes waar in de eerste decen nia van de negentiende eeuw niet altijd bekwaam onderwijzend personeel werk zaam was. Aad de Klerk is boos. Terecht, zoals u zult lezen. Afgelopen tijd zijn er drie karakteris tieke wegelingen (baantjes) verdwenen, zonder ingrijpen van de overheid. "Onher stelbaar en onvervangbaar" is de conclusie van Aad, en wij wenen met hem mee. In de vorige Wete hebt u kunnen lezen over het Walcherse boerderijenonderzoek. Als u weet hoe dik de ordner met onder zoeksgegevens is die Antoinet de Wijze over boerderij Vlugtenburg heeft samenge steld, dan zult u begrijpen dat het verhaal dat zij voor deze Wete heeft geschreven met zevenmijlslaarzen door de geschiede nis van deze hofstede gaat. Mevrouw De Wijze hoopt op deze manier u toch een beetje over de geschiedenis van deze bij zondere Walcherse boerderij te kunnen vertellen. Ook in de vorige Wete hebt u een artikel van Jules Braat kunnen lezen over een verdwenen poort tussen de Bleek en de Haringplaats te Middelburg. Helaas was ergens op het traject tussen Braat en de drukker een deel van de tekst verdwenen. We kwamen er pas achter toen het blad lang en breed gedrukt was. In deze Wete kunt u het ontbrekende deel alsnog lezen. Het betreft de bouw van de poort, die ove rigens maar een kort bestaan heeft gekend. Kees Leeman schreef in eerdere Wete's sfeerverhalen over Veere in de jaren dertig van de vorige eeuw. Deze keer publiceren we het verhaal over de Veerse kermis in 1936. In niets herinnerde deze kermis aan die van vóór 1871maar het was een aan genaam verzetje voor de mensen in die zorgelijke crisisjaren. Frans van den Driest schreef een korte bij drage over het gaaischieten. Hij attendeert ons op het feit dat deze sport op Walche ren niet alleen in Westkapelle en Domburg werd beoefend, maar ook op andere plaat sen. De heer J. Kaljouw reageert op de bijdrage van de heer Spijkerboer over het Koop mansvoetpad. De naam van dit thans zo mooi omzoomde fietspad is wei degelijk ouder dan de heer Spijkerboer beweert. We sluiten af met enkele vaste rubrieken, met daarbij, zoals gebruikelijk in de juli- Wete, het jaarverslag van de Heemkundi ge Kring over 2001 en de notulen van de ledenvergadering van april jongstleden. Veel leesplezier. Leo Hollestelle

de Wete | 2002 | | pagina 4