over zee. De eerste stappen daartoe wer den gezet door prins Hendrik van Portugal, bekend als Hendrik de Zeevaarder. Zijn kapiteins zeilden van Sagres steeds een stukje verder langs de Afrikaanse kust. In 1487 leidde Bartolomeus Diaz een expedi tie van Portugal rond de zuidpunt van Afri ka. Met veel geluk wist hij de kaap te ron den, waarna de Portugese koning er de naam Kaap de Goede Hoop aan gaf. In 1497 ging de Portugese kapitein Vasco da Gama verder langs de oostkust van Afrika en zeilde over de Indische Oceaan naar India. Columbus dacht het oosten sneller te kun nen bereiken door de Atlantische Oceaan over te steken in westelijke richting, en zo ontdekte hij Amerika. De Nederlanders bereikten als eerste Europeanen Australië. Willem Janszoon bereikte in 1605 de noordkust. In 1619 stichtten de Nederlan ders de kolonie Batavia in Indonesië. In 1642 ontdekte Abel Tasman een eiland ten zuiden van Australië, dat hij Tasmanië noemde. Al snel ontstond een scherpe concurrentie tussen Nederland en andere Europese landen om de heerschappij van verschil lende handelsposten aan de westkust van Afrika. Ook werd volop deelgenomen aan het transporteren van slaven van Afrika naar Amerika. In 1652 stichtten de Neder landers de Kaapkolonie in zuidelijk Afrika. Al in 1570 had Japan Nagasaki geopend voor buitenlandse handelaren. Dezen vie len uit de gratie omdat zij in Japan hun geloof wilden verbreiden. Alleen Neder landse handelaren kregen er weer voet aan de grond. Vanaf een eilandje voor de kust kregen zij de mogelijkheid handel te drijven op voorwaarde dat het alleen daar bij bleef. Zij bewezen daarmee dat zij meer koopman dan dominee waren. Zo zijn er veel bewijzen van het feit dat de Nederlanders hun partij meespeelden op het wereldtoneel. Nu nog wonen er op Sri Lanka (het vroegere Ceylon) afstammelin gen van Nederlanders die daar gewoond hebben. Indonesië werd pas na de Tweede Wereldoorlog onafhankelijk. De naam Nieuw-Zeeland laat ook aan duidelijkheid niets te wensen over. In Noord-Amerika werd Nieuw-Amsterdam gesticht, het huidi ge New York, wat de Nederlanders weer moesten prijsgeven aan de Engelsen. Op de kust van Zuid-Amerika kwamen zij in het bezit van Nederlands Guyana, het late re Suriname, dat pas in 1975 onafhankelijk werd. Nu nog maken de Beneden- en Bovenwindse Eilanden deel uit van de Nederlandse Staat. Alleen Aruba heeft een status aparte. De rijkdom die de Nederlanders vergaar den, kwam vooral door de handel in spe cerijen, zijde en slaven. In Indonesië legde men rubberplantages aan. Ook maakte men kennis met thee, cacao en koffie, tro pische vruchten en rijst. Aardappelen kwa men uit Zuid-Amerika. De VOC-schepen vervoerden goederen uit Europa naar Afri ka, Japan en Indonesië en voeren, soms na een aantal jaren, weer terug met goe deren uit het oosten. De West-Indische Compagnie richtte zich op Noord- en Zuid- Amerika. In Nederland toonde men graag zijn rijk dom door grote herenhuizen en pakhuizen te bouwen. Buitenplaatsen met grote tui nen verrezen. Ingevoerde stoffen waren gewild voor kleding. De Republiek der Zeven Provinciën heeft geprofiteerd van de mogelijkheden die de ontdekkingsreizen en de handel haar bood. De Republiek was een zeevarende

de Wete | 2002 | | pagina 50