iets typisch Walchers en allerlei kunstzinni ge voorwaarden of eisen ten aanzien van de compositie komen op de tweede plaats. Gezocht: bedrijfskaartboekjes Op veel Zeeuwse boerderijen werden ze vroeger gebruikt: boekjes, vaak niet groter dan een schoolschrift, waarin in de vorm van een aantal - vaak ingekleurde - plat tegronden het complete bedrijf in beeld is gebracht. Ze heetten soms meetboek, ook wel veldboek en meestal waren ze ver vaardigd door een landmeter. De meeste waren sober, een enkele was rijk versierd. Ze stammen doorgaans uit de negentiende eeuw, maar sommige zijn ouder. Het eer ste kaartje is er meestal een van het erf en de gebouwen daar; de kaartjes die volgen tonen alle tot het bedrijf behorende lande rijen. Daarvan staat in elk geval nauwkeu rig de effectieve oppervlakte ('maiens' en 'zaaiens' of 'ploegens') aangegeven. Op basis van deze kaartjes berekende de boer de stuklonen en plande hij de vrucht wisseling. Omdat het om 'gebruiksvoorwerpen' ging, zijn maar weinig van de boekjes in archie ven terechtgekomen. Des te meer, zo is de verwachting, bevinden er zich in particulie re handen. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) wil zich inspannen om deze vorm van vergeten maar typisch Zeeuws erf goed vast te leggen. De SCEZ wordt hier bij gesteund door het Zeeuws Archief, door landbouwhistoricus Piet van Cruyningen (Universiteit Wageningen) en door de Uni versiteit Utrecht. leder die meent zo'n boekje (of vergelijk bare losse kaarten) in huis te hebben, vra gen wij dat ons te melden (SCEZ, Aafke Manni-Bij de Vaate, tel. 0118-670870, Postbus 49, 4330 AA Middelburg). Wij stu ren u daarna een eenvoudig formulier toe, op basis waarvan wij een eerste indruk van het materiaal kunnen krijgen. In de tweede helft van dit jaar nemen wij dan contact met u op om te zien hoe het boek je kan worden geregistreerd. Wellicht gebeurt dat via enkele bijeenkomsten 'in de regio'. Het is niet onze bedoeling dat u het boekje afstaat, maar dat mag natuurlijk wel! Deze inventarisatie krijgt mogelijk een ver volg in 2003, het nationale jaar van de boerderij. Bij die gelegenheid kan hopelijk een selectie van de boekjes worden ten toongesteld op één centrale plaats of op enkele plaatsen in Zeeland. Gaat dat door, dan levert onze provincie een unieke bij drage aan dat Jaar van de Boerderij. Scheurbuik en Scheepsbeschuit Van 28 juni 2002 tot en met 11 januari 2003 is in het Zeeuws Archief de expositie 'Scheurbuik en Scheepsbeschuit. Leven aan boord van een VOC-schip' te zien. De expositie wordt gehouden in de tentoon stellingsruimte in het Van de Perrehuis, van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. In de maanden juli en augustus is het Zeeuws Archief op zaterdag gesloten. Volg de avontuurlijke reis van de beman ning van een VOC-schip, van Texel via Kaapstad naar China. Een scheepschirur gijn hield een dagboek bij. Aan de hand van zijn aantekeningen worden ziektes als scheurbuik, rotkoorts, dysenterie en mala ria en het vaak desastreuze effect van deze ziektes op de bemanning van het schip uitgelicht.

de Wete | 2002 | | pagina 53