Een verdwenen poort II In De Wete van april 2002 (31e jaargang, nr. 2) stond een artikel van Jules Braat over een poort tussen de Bleek en de Haringplaats in Middelburg. Helaas is een deel van de tekst van dit artikel weggeval len. De ontbrekende tekst plaatsen wij hierbij alsnog. Het gaat vooral over de bouw van de poort. Loeft te Koudekerke een deel van de voor malige meubelfabriek voor een bedrag van 2.000,-. Bij de koop bedong de gemeen te dat de verkoper de nog aanwezige opstallen zou laten afbreken en een schei dingsmuur zou opmetselen die geschikt moest zijn als fundering van een eventuele poort. Een deel van het Belderokpand De nieuwe poort tussen de Bleek en de Haringplaats. Zeeuws Archief, HTA Gemeente Middelburg, nr. A108) De poort is de opvolger van een oudere poort die onderdeel was van het complex van de stoommeubelfabriek annex meubel winkel van Belderok en Van Roo. Het gemeentebestuur van Middelburg wilde de Bleek verbreden en er in het kader van de werkverschaffing een aantal woningen bouwen. Toen Belderok en Van Roo hun meubelfabriek beëindigden, greep de ge meente in 1934 deze gelegenheid aan om het gebied rond de Bleek aan te passen. (Pag. 24, 2e kolom, laatste alinea:) Daar mee was het karwei nog niet geklaard. Op grond van een raadsbesluit van 12 april 1937 kocht de gemeente voor 2.000,- een huis en erf van de heer P. den Hollander. Nu moest nog een laatste obstakel geno men worden, te weten het Belderokpand. Met instemming van de raad verwierf de gemeente in september 1937 van mr. P. werd afgebroken waardoor een open ver binding met de Bleek ontstond. Bouw nieuwe poort Een bekend voetballer heeft eens be weerd: "Elk voordeel heb z'n nadeel." Die uitspraak is ook hier van toepassing. De situatie in de Bleek was dan wel verbeterd, maar door de sloop van een stuk Belde rokpand was het besloten karakter van de Haringplaats verdwenen. B. W. zagen dat in en stelden voor een nieuwe poort te bouwen. Het bouwsel zou uit drie delen bestaan, een onderdoorgang in het mid den, bestemd voor rijverkeer, en twee doorgangen aan de zijkant voor voetgan gers. De bouwkosten werden geraamd op 2.250,-. Op 7 december 1937 kwam de zaak in de raad. Er heerste een gevoel van onbeha-

de Wete | 2002 | | pagina 30