Koopmansvoetpad of Stenen Padje? Een reactie Allereerst wil ik de heer Spijkerboer harte lijk danken voor zijn reactie op mijn stukje over het Polderpadje, wat ook weer een reactie was op het stukje van de heer De Visser over het Welzingse Padje in De Wete van januari van dit jaar. Leuk om op deze wijze kennis te maken met een oud- Souburger. Jammer genoeg kan ik me die jongen van Spijkerboer niet meer goed herinneren. De heer Spijkerboer haalt ook nog leuke herinneringen op aan het Stenen Padje, of beter gezegd 't Stêêne Padje. Wat was het leuk om als jongens met de fiets van die steile helling bij het bruggetje af te rijden. Overigens was het wel een beetje griezelig op die glibberige grindkeitjes. Na twee haakse bochten genomen te hebben, kwam je dan in het Abeelsewegje bij Abee- le uit. Ongetwijfeld ben ik hem wel eens tegengekomen wanneer hij met het briefje in z'n sokken over het padje racete. De familie Barendse die aan het begin van het padje woonde, werd overigens niet Tureluur, maarTureluut of Tuurluut genoemd. De heer Spijkerboer heeft wel gelijk als hij schrijft dat ik geen Koopmansvoetpad had mogen schrijven maar gewoon Stenen Padje of Stêêne Padje. Helaas zijn we ongemerkt ook al met de nieuwe tijd en die nieuwigheden meegegaan. Overigens heb ik, nadat het leuke padje 'weg-gebull- dozerd' is (na de inundatie) en vervangen door een brede, rechte asfaltweg, de naam Stêêne Padje niet vaak meer gehoord. Zo zal het waarschijnlijk ook gaan met de gulden. Maanden na de invoering van de euro zitten we nog steeds te rekenen met guldens. Maar dat zal over twintig of dertig jaar ook niet meer het geval zijn. Trouwens, de naam Koopmansvoetpad is ook niet verkeerd, want die heeft toch al een respectabele leeftijd. De onvolprezen kaart van Hattinga uit 1750 ten spijt, meende ik op een oude kaart de naam Aan het begin van het Koopmansvoetpad in Oost-Souburg, ter hoogte van de Burgemeester Stemerdinglaan, staat dit bordje. (Foto Leo Hollestelle) Koopmansvoetpad eens gelezen te heb ben. Na enig zoekwerk vond ik in de Gemeente Atlas van de provincie Zeeland van J. Kuyper (1866) het padje omschre ven als... jawel, Koopmansvoetpad. Die naam herinnert nog aan de tijd dat koop-

de Wete | 2002 | | pagina 37