Activiteiten \»mf natie geworden, een geduchte concurrent. Door de omringende landen werd met jaloezie gekeken naar de rijkdom die men vergaarde. In 1672, het rampjaar, werd de republiek aangevallen door Frankrijk, Engeland en Duitsland, maar men wist zich met succes te verdedigen. Toch was het daarna gedaan met de grote rijkdom. De heer De Coninck stelde zich in zijn lezing de vraag wat er gebeurd zou zijn als de Vlissingse bevolking had berust in de heerschappij van Filips II en Alva. Zouden dan andere steden in opstand zijn geko men? Zou dan de hele opstand, die uitein delijk na tachtig jaar oorlog tot een kleine maar bloeiende en vooraanstaande groot macht leidde, niet mislukt zijn? Naar zijn mening werd er in Vlissingen wel degelijk wereldgeschiedenis geschreven. Europa en de Verenigde Staten hadden er heel anders uitgezien als het anders was gelo pen. Dit gegeven telt ongetwijfeld voor meerde re periodes in de wereldgeschiedenis. Uit de Republiek der Zeven Provinciën is Nederland ontstaan. Laten we proberen de verworvenheden van die eerste periode rond 1575 vast te houden: humaniteit en tolerantie. De prijs voor vrijheid is soms 'gepeperd', dat was het tijdens de Spaan se bezetting en dat is nu nog steeds zo, maar het blijft de moeite waard ervoor te strijden. L.J.S. Zaterdag 28 september 2002 Buitenheemse excursie De buitenheemse excursie gaat dit jaar naar Gorinchem, Woudrichem en Slot Loe- vestein. Vanuit Walcheren rijden we op zaterdag 28 september a.s. rechtstreeks naar Gorin chem waar in eetcafé De Hoofdwacht aan de Grote Markt de koffie met een lekkernij klaarstaat. Van 10.45 uur tot 12.00 uur maken we, onder leiding van een gids, een wandeling door de stad om vervolgens in hetzelfde eetcafé te genieten van een uit gebreide koffietafel. Na de lunch begeven we ons met de veer boot over de Merwede naar Woudrichem. We hebben een uur om dit pittoreske stad je op eigen gelegenheid te bekijken. Om 15.00 uur schepen we in om met de veerboot van Woudrichem naar Loevestein te varen, alwaar we uitgebreid rondgeleid zullen worden door het slot. Inmiddels is het dan 17.00 uur geworden en wacht de bus ons op om weer richting Zeeland te rijden. Onderweg zullen we in restaurant De Grevelingen het diner ge bruiken en we verwachten dan om onge veer 21.30 uur terug in Walcheren te zijn. De deelnamekosten bedragen 55 per persoon. In deze prijs is begrepen: - de busrit

de Wete | 2002 | | pagina 51