orde werd bevonden, kregen zij logies in het Militair Hospitaal. Niet alleen land- en luchtmachtpersoneel logeerde bij de COAK, maar ook marine personeel wanneer het de woon- of stand plaats niet meer kon bereiken. In zo'n geval werd de marechaussee ingelicht. Het bleef niet altijd bij een enkele gast. Soms waren het hele detachementen, zoals op 13 mei 1952 toen een detache ment van 44 man van het infanterie-regi- ment Chassee in Middelburg overnachtte. In september 1952 was een geniegroep, behulpzaam bij het grondwerk voor het zwembad bij Poelendaele, in het militair hospitaal gelegerd en op 18 oktober was de Marinierskapel voor een maaltijd te gast. Contacten met de burgerij Het leven van een COAK'er speelde zich voor een groot deel af binnen de kazerne muren, maar 's avonds was je meestal vrij en kon je de bioscoop bezoeken of iets dergelijks. Verschillende militairen hadden een studie adres, vaak via een kerkgenootschap ver kregen. Het bleef daar niet altijd bij stude ren alleen. Soms ontstonden er romances en menige Middelburgse schone is met een COAK'er getrouwd. De schrijver van dit artikel is er een treffend voorbeeld van! De COAK'ers zetten zich ook wel in voor de Middelburgse gemeenschap. Zij gaven bijvoorbeeld bloed, collecteerden voor een goed doel of werden lid van een vereni ging. Een enkeling deed zelfs belijdenis in de Nederlands-hervormde kerk. Zo nu en dan werd er voor de COAK'ers in het Schuttershof een ontspanningsavond georganiseerd. Er trad dan bijvoorbeeld een toneelgroep van de dienst Welzijns zorg op of een particulier gezelschap kwam ontspanning brengen. Dit werd zeer gewaardeerd. Sergeantsexamen In januari 1953 deed ik sergeantsexamen. Weer zaten we in het militair hospitaal te blokken nadat we tevoren de nodige stu die-uren hadden gekregen om alles nog eens door te nemen. Tijdens de examen periode heerste er een griepepidemie en lagen er veel militairen op bed. Eind januari 1953 was mijn COAK-periode voorbij, ik was geslaagd en tot sergeant bevorderd. Tegelijkertijd kreeg ik opdracht om mij op maandag 2 februari in Wezep bij de genie te melden. Zaterdag 31 januari deed ik met mijn vriendin in Middelburg nog enkele inkopen. Er stond toen al veel wind... Watersnood In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 raasde een zware noordwesterstorm over Nederland, die een golf van ellende veroorzaakte en ook voor de COAK gevol gen had. In die nacht werd de commandant van de 1e COAK om 4.35 uur opgebeld door de beheerder van het fort Ellewoutsdijk die hem mededeelde dat de dijk bij het fort water doorliet. Majoor Potteboom gaf opdracht de in het fort aanwezige munitie naar boven te brengen om aantasting door zeewater te voorkomen. Daarna alarmeer de hij de Commissaris der Koningin en de directeur van de Waterstaat. Verder liet hij al het in- en uitwonende personeel alar meren en materieel klaarzetten om uit te rukken. Om 6.10 uur vertrok Potteboom met een jeep en een drietonner in gezelschap van ongeveer dertig COAK'ers richting Elle-

de Wete | 2002 | | pagina 13