dominee Arxhouck aan het stoeien was. Enkele dagen nadat Nannings gevangen was gezet werd ook Jan Cornelisse opge pakt en opgesloten in de Montfoortse Toren. De thesaurier Evertse werd op 9 september overgebracht naar een kamer in de Campveerse Toren, waar hij arrest kreeg. Toen men Hendrik Meyer huisarrest wilde opleggen, bleek deze onvindbaar en in zijn vlucht zag de baljuw het bewijs dat hij schuldig was. In Middelburg werd Jaco bus Fernij gevangen genomen en in okto ber 1755 werden Nannings en Fernij voor een kruisverhoor voor een dag naar Mid delburg overgebracht. Zwaargeschapen en ruig Nannings had tijdens zijn eerste verhoor verklaard dat hij de 40-jarige havenarbei der Jan Cornelisse twee jaar geleden voor het eerst ontmoet had op de visafslag. Omdat deze lokatie meerdere malen in het dossier over deze zaak wordt genoemd, lijkt het erop dat dit in die tijd de vaste ont moetingsplaats van de homofielen in Veere was. Nannings was voor Cornelisse gaan staan met de handen op zijn rug en door op de gulp van Cornelisse te tikken had hij te kennen gegeven dat hij seksueel con tact met hem wou. Cornelisse had dit ver zoek beantwoord en sinds die tijd was er een relatie tussen beiden. Ze ontmoetten elkaar regelmatig in de kelder van Nan nings en in de paardenstal van dominee Arxhouck. Wat beide mannen hier met elkaar deden zou het meeste gewicht in de schaal leggen tijdens het proces tegen Nannings in het najaar van 1755. Op 11 september 1755 vond het eerste kruisverhoor plaats met Cornells Nannings en Jan Cornelisse. Terwijl Nannings iedere vraag naar zijn contact met Cornelisse bevestigend beantwoordde, bleef Cornelis se stug volhouden nooit enige omgang met Nannings te hebben gehad. Om te bewijzen dat hij het geslachtsdeel van Cornelisse werkelijk had gezien, vertelde Nannings tijdens het tweede verhoor, op 13 september, dat dit zeer "ruig" was. Jan Cornelisse ontkende dit en om aan te tonen dat dit niet het geval was, rukte hij zijn borstrok open en liet de heren com missarissen zijn borst zien, die slechts benafrukte Nannings er tijdens zijn laatste verhoor dat Cornelisse's geslachtsdelen zwaargeschapen waren. Direct na de ondervraging wilde het gerechtshof hier over zekerheid hebben. Stadsdoctor Jaco bus Reijnouts en chirurgijn Marinus van Poelje werden verzocht de "heymelijke deelen" van Jan Cornelisse te onderzoe ken en hiervan gedetailleerd verslag uit te brengen. Nog diezelfde dag moest Jan in de Montfoortse Toren uit de broek en de artsen noteerden uitvoerig wat ze waar namen. Het rapport dat de heren hierover opstelden, is bewaard gebleven en beves tigt dat Nannings de waarheid had gespro ken. Cornelisse restte nu de taak om hier een passend antwoord op te bedenken, of nu toch zijn zonden te bekennen. De thesaurier Tijdens zijn verhoor op 8 september 1755 bekende Cornelis Nannings drie a vier keer seksuele spelletjes te hebben gespeeld met de thesaurier doctor Evert Evertse. Met deze bekentenis kwam het Veerse gerecht in een netelige positie te verkeren. Evertse, die in dienst was van de stad en zijn werk trouw deed, kon men moeilijk in de gevangenis opsluiten. Doch hem ongemoeid laten kon men ten opzich te van de anderen ook weer niet. Daarom

de Wete | 2002 | | pagina 24