lokatie in de Wilhelminapolderzoals afgebeeld op de kadastrale kaart van de gemeente Arne- muiden, sectie E, uit 1818. De Wilhelminapol der is slechts 16 hectare groot, ligt aan de zvest- zijde van de jachthaven Oranjeplaat en is in 1792 ontstaan door bedijking van restanten van de in 1675 verloren gegane Nieuwe Oran jepolder en van schorren aan de zuidoostzijde van de (Oude) Oranjepolder. Door uitgraving van het Arnemuidsche Gat werd grond verkre gen en met die grond werd een dijk aangelegd waardoor de Wilhelminapolder ontstond, genoemd naar de gemalin van prins Willem V, Wilhelmina van Pruisen. (Zeeuws Archief, Kadasterplans, cat.nr. 76) doordat de paarden, die uit voorzorg uit de stallen gejaagd waren, ze opengelopen hadden. Ze waren misschien door de ont stane paniek wat overhaast en onzorgvul dig afgesloten. Van de zijde van de heer De Bruijn was er niets dan lof en tevreden heid. Hij had zijn mannen als waardering zelfs een 'buitengewone beloning' toege kend. De gouverneur was blijkbaar minder tevreden en wilde het naadje van de kous weten. Hij paste, zoals het hoort, hoor en wederhoor toe en stuurde het verslag (of een kopie daarvan) naar Jacobze in Veere met het verzoek om zijn "bedenkingen" erover te geven. Deze voldeed hieraan; na zijn manschappen nogmaals gehoord te hebben, kwam Jacobze tot de conclusie dat hun verklaringen op waarheid berust ten. Ze hadden in die nacht het complex totaal onbewaakt aangetroffen, en dan nog wel in zo'n kritieke situatie. De personen die aan de tocht deelgeno men hadden, onder anderen Frangois Richard, veldwachter, Jacobus Bakker, meester-vleeshouwer, en Jan Foks, metse laar, wilden dat desgewenst onder ede bevestigen. Ze waren omstreeks één uur in de nacht bij de fabriek aangekomen en toen ze niemand hadden kunnen ontdek ken, hadden ze op de vensters van het woonhuis geklopt. Na een tijdje wachten was toen een zekere David Tange aan de voordeur verschenen. Op de vraag of er nog assistentie nodig was, had deze geant woord dat dat niet hoefde daar men het magazijn 's middags goed natgehouden had en er dus geen enkel gevaar dreigde. De brand was toen nog in volle gang en terwijl ze daar waren hoorden de mannen een geweldig gekraak dat veroorzaakt werd doordat het schip in tweeën brak. Van enige activiteit van het personeel had men niets gemerkt: alles was in diepe rust. Tegenstrijdige verklaringen Zoals in dergelijke situaties meestal het geval is, werden er dus tegenstrijdige ver klaringen afgegeven, en wie moet je dan geloven? Aan de officiële autoriteiten of rechters de taak om dat uit te zoeken. Voor de gouverneur zal het niet eenvoudig geweest zijn om de ware toedracht te ach terhalen. Blijkbaar was het verhaal van de brandweer het meest overtuigend, mis-

de Wete | 2002 | | pagina 38