De Beekshoek- polder bedreigd schien ook omdat het personeel van de kruitmolen zijn fouten of tekortkomingen niet had willen toegeven. Hoe het ook zij, alles liep met een sisser af. De brandweer van Veere kreeg een pluim voor haar actie ve inzet, en het personeel van de kruitmo len voor het nathouden van het magazijn. Maar de laatsten kregen tevens een beris ping voor onvoldoende waakzaamheid in de nachtelijke uren toen de situatie nog kritiek was. J. Kaljouw Geraadpleegde bronnen. Zeeuws Archief: - Archief Provinciaal Bestuur, inv.nr. 124, rel. 2174, 2189, 2211, en inv.nr. 125, rel. 2352. - Middelburgsche Courant, 6 en 8 augustus 1818. - E. van Wijk, 'Kruitmolens op Walcheren', in De Wete 1989, nr. 2, p. 8. Ten noorden van de Noorddijk te Vrouwen polder ligt de Beekshoekpolder. De polder heeft een oppervlakte van ongeveer 52 hectare en is al in de veertiende eeuw bedijkt. Aan de noordzijde is de polder door duinen beschermd. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een besluit genomen over een plan voor nieuwe natuur in deze polder. Daartoe moet tussen de campings Oranjezon en De Zandput 40 tot 50 centimeter boven grond worden afgegraven. In 1999 is daar van al een deel gerealiseerd. Als je het plan leest, lijkt de doelstelling best interessant. Men verwacht immers dat hier een aantal zeldzame planten zal groeien en bepaalde vogels kunnen broeden. Waarom dan spreken over een bedreiging? In de eerste plaats wordt met het afvoeren van grond op zo'n grote schaal de natuur geweld aangedaan. De polder is in de afgelopen eeuwen zo gevormd en wat er na afgraving overblijft is een kale zandvlak te, zoals het voor de bedijking van de pol der was, meer dan zes eeuwen geleden. Pas over tien tot 25 jaar is bekend of de doelstelling gerealiseerd is. In het ontwerpplan van de landinrichting is het gebied aangewezen voor natuurontwik keling. Er werd geschreven over verschra ling en vernatting van de bovengrond. Dat kan door bemesting achterwege te laten en de drainage te verstoren. Ook dan zal er een bijzondere vegetatie ontstaan, want de binnenduinrand heeft aparte grond. Veertig jaar geleden werd de Beekshoek polder als landschappelijk waardevol aan gemerkt. Het was voor een deel weiland met heggen, knotbomen en iepen, sloten en greppels. Een kleinschalig landschap dat behouden bleef tijdens de inundatie van 1944. Helaas is door economische omstandigheden in de landbouw dat natuurschoon niet meer aanwezig.

de Wete | 2002 | | pagina 39