namen, valt de bestuurders niet aan te rekenen; wel een falend geallieerd opper commando en een bezetter die in 1944 geen rekening meer met de burgerbevol king hield. Johan Francke Hans Sakkers en Hans Houterman, 'Zoutelande in de Tweede Wereldoorlog. Een dorp aan de Atlantikwall', Zoutelande/ Middelburg 2002, 112 pagina's, 12,50. Werken met Zeeuwse kaarten Bij veel mensen tref je tegenwoordig aan de muur een historische kaart in een of andere vorm aan. Veelal gaat het alleen om een aardige wandversiering, maar bij sommigen speelt ook belangstelling voor de omgeving van voorouders en meer in 't algemeen voor ons cultureel erfgoed een rol. Met name voor deze categorie werd op 11 juni j.l. onder grote belangstelling in de Zeeuwse Bibliotheek het boek Werken met Zeeuwse kaarten ten doop gehouden. Een exemplaar van het boek werd ook aange boden aan de Zeeuwse heemkundige krin gen. In de inleiding van eindredacteur A.P. de Klerk wordt duidelijk gedefinieerd dat het om topografische (weergave van een bepaald gebied) en niet om thematische (weergave van een bepaald onderwerp in een gebied) kaarten gaat, al vormen bij voorbeeld kadasterkaarten een grensge val. Verder komt alleen Zeeuwse topografie aan de orde. Vervolgens wijdt Y.M. Donkersloot-de Vrij een hoofdstuk aan kaarten en kaartma- kers. In de eerste helft van de zestiende eeuw groeide de belangstelling voor kaar ten, die als topografische informatie de beschrijvingen gingen verdringen. Naast handgetekende kaarten werd tot in de twintigste eeuw de kopergravure-techniek toegepast. De auteur wijst op de tweede ling overzichts- en detailkaart. Indien de gebruikte schaal kleiner is dan 1:50.000, is er sprake van een overzichtskaart die een globaal beeld geeft van de topografie. Overigens is het gebruik van de schaal (verhoudingsgetal) pas in de eerste helft van de negentiende eeuw bij de vorming van het kadaster sterk toegenomen. Daar voor werkte men veelal met de schaalstok, meestal onderverdeeld in mijlen of roeden. Van groot belang is de mate van nauwkeu righeid van een kaart. Hierbij moet vooral worden gelet op de chronometrische nauwkeurigheid. Hiermee wordt ten eerste bedoeld dat de kaart de situatie op het moment van vervaardiging dient weer te geven, ten tweede de meetkundige nauw keurigheid waaronder wordt verstaan de juiste weergave van afstanden en hoeken, en tot slot de topografische nauwkeurig heid, met andere woorden: zijn zaken weg gelaten of wellicht toegevoegd. Het oor spronkelijk doel waarvoor de kaart werd vervaardigd, is de belangrijkste factor die de betrouwbaarheid bepaalt. Het volgende hoofdstuk, een coproductie van de twee eerdergenoemde auteurs, handelt over de verschillende soorten kaarten. De auteurs komen tot een inde ling in elf soorten, te weten: - kaarten van het gehele land; - kaarten van provincies, gewesten en gemeenten; - kaarten van heerlijkheden en buiten plaatsen; - kaarten van waterschappen en polders;

de Wete | 2002 | | pagina 44