Reacties - stadskaarten; - kaarten die dienst deden bij juridische kwesties; - kadastrale kaarten en hun voorlopers; - civiel- en cultuurtechnische kaarten; - militaire kaarten; - rivierkaarten; - zeekaarten. Als voorbeelden voor Zeeland van deze elf soorten heeft de redactie uit verschillende verzamelingen, achterin het boek genoemd, 34 kaarten bijeengebracht die door afzonderlijke medewerkers worden besproken. Aan iedere bespreking zijn een of meerdere illustraties toegevoegd. Aldus is een uitstekende, mooi uitgevoerde handleiding ontstaan die belangstellenden zeker goede diensten zal bewijzen. Een waardig tweede deel in de serie Werken met Zeeuwse.... dat nieuwsgierig maakt naar wat er verder nog op stapel staat. H.J. Vader A.P. de Klerk (eindredactie), 'Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten', Utrecht 2002, 128 pagina's, 14,95, na 1 november 17,95. Zeeuwse schone De heer J.J. Engelvaart uit Meliskerke kan aanvullende gegevens leveren bij het arti kel van Frans van den Driest in De Wete van april 2002 over de afbeelding van een Zeeuwse schone op een bankbiljet van tien gulden uit 1925. De afgebeelde jonge vrouw was een zus ter van zijn grootmoeder. De heer Engel vaart heeft haar nog goed gekend. Haar naam was Geertruida Walrave en ze was geboren in Kloetinge op 14 maart 1881. Toen het bankbiljet werd vervaardigd, was ze dus ruim veertig jaar oud. Ze is nooit getrouwd geweest en overleed op 5 mei 1956 op 75-jarige leeftijd. Voor zover de heer Engelvaart uit de ver halen in de familie kon achterhalen, heeft Geertruida Walraven nooit geposeerd voor het model op het bankbiljet. Alleen haar kleren dienden als model. Geertruida Walraven, dienstbode bij de Agent van de Nederlandsche Bank te Middelburg, wier kleding iverd nagetekend voor een biljet van tien gulden. (Coll. J.J. Engelvaart)

de Wete | 2002 | | pagina 45