website is de beschrijving van de route verder uitgebreid. De komende maanden zullen meerdere thema's worden toegevoegd. Houdt de website dus in de gaten! Bevrijdingsbundel Het bestuur van de Stichting Aldegonde onderzoekt de mogelijkheid tot het uitge ven van een 'bevrijdingsbundel' met betrek king tot Oost- en West-Souburg in verband met de viering van '60 jaar bevrijd' in 2004. De bundel zal nog niet eerder gepubliceer de verhalen en foto's bevatten over Sou burg en haar bewoners in de oorlogstijd en rond de bevrijding in het najaar van 1944. Om deze reden zoekt men mensen die wil len meewerken aan de totstandkoming van een 'bevrijdingsbundel' met verhalen en foto's van Souburg en haar bewoners in de oorlog en rond de bevrijdingstijd (periode 1942-1945). Auteurs, vertellers, bezitters van dagboeken en foto's' worden uitgeno digd hun belevenissen uit die periode voor het nageslacht op te schrijven en het niet eerder gepubliceerde materiaal te laten publiceren. Als u mee wilt werken, kunt u vóór 1 november 2002 contact opnemen met het secretariaat van de Stichting Aldegonde, Parklaan 14386 AC Vlissin- gen. Voor nadere informatie kunt u bellen met de heer Dey, tel. 0118-466725. Zeefront Westkapelle Op dit moment zijn twee stichtingen in Walcheren, de Stichting Polderhuis in Westkapelle en de Stichting Atlantikwall Walcheren, met actieve steun van de gemeente Veere, al een eind gevorderd met de oprichting van een nieuw museum - of wellicht informatiecentrum - dat voor lopig de werknaam Zeefront Westkapelle heeft meegekregen. Deze naam duidt zowel op de zeedijk als verdediging tegen het water als op de Atlantikwall als verde diging tegen een invasie. In oktober en november 1944 vond rond om Walcheren een belangrijke militaire operatie plaats. Het geallieerde leger, dat in juni 1944 in Normandië was geland, was inmiddels sterk in omvang gegroeid en stond in september 1944 al dicht bij de grenzen van zowel ons land als nazi-Duits- land. Door de toegenomen omvang van de geallieerde troepen en het reeds bevrijde gebied kreeg dit leger grote problemen met zijn bevoorrading, die nog steeds hoofdzakelijk vanaf de stranden van Nor mandië moest plaatsvinden. De omvangrij ke haven Antwerpen, die begin september onbeschadigd in geallieerde handen was gevallen, was nodig om dit groeiende pro bleem op te lossen. Zolang de beide oevers van de Westerschelde, en vooral het zwaar versterkte Walcheren, zich nog vast in handen van het Duitse leger bevon den, was de bevoorradingscapaciteit van deze haven nog niet beschikbaar. Door de inundatie en de bevrijding van Walcheren op 8 november 1944 kon deze operatie met succes worden voltooid. Heiaas ging dat ten koste van veel offers, zowel bij de Zeeuwse bevolking als aan geallieerde en Duitse kant. Eigenlijk is het merkwaardig dat aan deze episode, die ook in het bui tenland algemeen bekend is, nooit een museum is gewijd. Inmiddels zijn de plan nen hiervoor al een heel eind gevorderd. Er is een heel geschikt pand, het Polder huis in Westkapelle, beschikbaar voor dit museum. Daarvoor moet het pand wel een aanzienlijke vergroting en modernisering

de Wete | 2002 | | pagina 51