voor worden onder meer panorama's van Middelburg en Vlissingen, portretten van bewindhebbers en een aquarel van de scheepswerf uit eigen collectie en uit de historisch-topografische atlas Zelandia lllustrata van het Zeeuws Genootschap gebruikt. De geur van verse peper, noot muskaat, foelie en kruidnagel, de aanblik van kostbaar porselein en prachtige oos terse stoffen maken het verhaal tastbaar. In het tweede gedeelte komen de beman ning en het leven aan boord aan bod. Het schrille contrast tussen het leven achter (rijk) en voor (arm) de mast komt vooral tot uiting in het stilleven van een matrozenver blijf. Archiefstukken, prenten en voorwer pen vertellen het verhaal van een weesjon gen uit het Middelburgse armenweeshuis, soldaten en matrozen. Persoonlijke voor werpen zoals een pijp en een tabaksdoos, en algemene gebruiksvoorwerpen zoals wijnflessen, eetgerei en scheepskisten uit het wrak 't Vliegent Hart, dat in 1735 zonk is voor de kust van Walcheren, geven een beeld van wat er zoal aan boord werd meegenomen. In het derde gedeelte is een kombuis nagebouwd waar de scheepschirurgijn zijn medicijnen brouwde. Een Lyste van Medi camenten uit 1740 laat zien welke medicij nen en ingrediënten werden gebruikt om ziekten als scheurbuik en rotkoorts te bestrijden. Het Zeeuws Archief is in het bezit van een scheepsjournaal dat de Mid delburgse scheepschirurgijn J.W. Daman (1735-1783) bijhield tijdens zijn reis aan boord van het VOC-schip Pallas in 1764. Het dagboek bevat medische aanteke ningen waarin ziektes als scheurbuik, rot koorts, dysenterie en malaria en het vaak desastreuze effect hiervan op de beman ning van het schip worden beschreven. Een bijzonder object hierbij is een in strumentenkistje van een scheepschirurgijn. Wonen in weelde Hoe zag het interieur van het Van de Per- rehuis eruit in de achttiende eeuw? Dat is te zien in dit najaar. Van 20 september tot en met 2 november kunt u zich in het Van de Perrehuis in de achttiende eeuw wanen. In het kader van het VOC-jaar worden onder de titel 'Wonen in weelde. Drie gene raties VOC-bewindhebbers in Middelburg' de mooiste kamers van het Van de Perre huis in stijl ingericht. De tafel in de voorma lige eetkamer wordt feestelijk gedekt met tafellinnen, porselein, zilveren bestek en weelderige bloemstukken. De tapijtkamer wordt als muziekkamer ingericht met authentiek meubilair, schilderijen en muziekinstrumenten. Twee kleinere ruimten worden als werkkamer van de heer des huizes en privévertrek van de vrouw des huizes ingericht. Deze unieke kans om de stijlkamers in het Van de Perrehuis authen tiek ingericht te zien, mag u niet missen! Rondleidingen vinden plaats op vaste tijden en kosten 5,- per persoon. U kunt zich hiervoor aanmelden bij de balie van het Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg. Bij de tentoonstelling verschijnt ook een brochure met een stadswandeling. Kijk- en taxatiedag boeken en prenten Het Zeeuws Archief organiseert op 14 december a.s. een speciale kijk- en taxa tiedag van oude boeken en prenten. 'Oud' betekent vanaf honderd jaar en ouder. Deskundige restauratoren - onder wie Theo Laurentius, bekend van het tv-pro- gramma Tussen Kunst Kitsch - bestude-

de Wete | 2002 | | pagina 53