op de Kanaaldijk vast, maar als geboren Vlissinger tuinde ik daar niet in. De COAK had ook een eigen Vierdaagse- detachement, dat trainde onder leiding van sergeant-majoor Knol. Na afloop van de Vierdaagse werden de deelnemers zater dags op het kazerneplein verwelkomd. Ook exercitie stond op het menu, meestal in de Koningstraat vier minuten de bel luiden. Ook werd de wacht in het militair hospitaal en de school gewaarschuwd. Rijwielordonnansen werden uitgezonden om het thuiswonende personeel op te roe pen. Het buiten Middelburg wonende per soneel werd via de plaatselijke politie of de marechaussee gewaarschuwd. op en rond het Molenwater. Er klonken commando's als "Over den schouder... geweer..., zet af... geweer," waarbij wij de bijbehorende bewegingen moesten maken. Alarmoefeningen Om de paraatheid te testen werden er af en toe in de vroege ochtenduren alarm oefeningen gehouden. Soms hadden we daar al een vermoeden van, want als we het kader met helmen op zagen lopen, broeide er meestal iets. De opdracht voor de alarmtoestand werd door de commandant van de COAK gege ven en uitgevoerd door de officier van piket, die belast was met het toezicht op de wacht. Deze liet de wachtcommandant Parade van de COAK op het Molenwater te Middelburg in het najaar van 1952. Vooraanderde van rechts, Jules Braat. (Coll. Braat) Door het luiden van de bel was natuurlijk de hele kazernebevolking wakker gewor den. Het betekende je bed uit en in gevechtsbepakking naar de binnenplaats. Vandaaruit werd je uitgezet over diverse objecten. Zelf stond ik een keer 's morgens vroeg, nog slaperig, op een brug aan de Langevielesingel bij de Griffioen, en een andere keer bij de spoorbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland. Na afloop van zo'n oefening was het meestal etenstijd, 's Middags hadden we weer gewoon les. Wachtlopen Wachtlopen is niet uit de militaire samen leving weg te denken, dus ook niet bij de COAK. Bij de kazerne-ingang aan de

de Wete | 2002 | | pagina 9