In geuren en kleuren Het proces tegen Cornells Nannings, een Veerse homo de kinderen van haar overleden dochter Leintje (1837-1882). De erfgenamen besloten tot verkoop over te gaan van onder andere de hofstede te Veere en de hofstede Zandhof te Koude- kerke. Pieter de Wolf bezat de hofstede Thuynenburg, die vermoedelijk na de eigendomsoverdracht de naam Kleine Abeele kreeg. Volgens een latere bewoon ster stond op de houten hekpalen bij de inrit deze naam vermeld. De beschikbare foto's geven hierover geen uitsluitsel. Pieter de Wolf verhuisde naar Middelburg met zijn tweede echtgenote, maar ging later wonen op de Grote Abeele. In 1921 verkocht hij de Kleine Abeele aan C. Jas- perse Hendrikszoon. Zo kwam er na ruim 170 jaar familiebezit een 'vreemde' op de hofstede. Jasperse boerde er tot maart 1939, waarna de hofstede verkocht werd aan de familie C. Dekker Andrieszoon. O. Jacobs-Stroo Het voor het onderzoek van de geschiedenis van de hofstede Kleine Abeele verzamelde materiaal is gedocumenteerd en opgenomen in Documentatie Boerderijenonderzoek Walcheren (inv.nr. 8). Deze verzameling is te raadplegen bij het Zeeuws Archief te Middelburg. Dit is het verhaal van Cornelis Nannings. Hij leefde in het midden van de achttiende eeuw in Veere en was homoseksueel. Het viel in vroeger tijd niet mee om andersge- aard te zijn want volgens de toen heersen de (bijbelse) moraal was seksueel contact alleen binnen het huwelijk tussen man en vrouw toegestaan. Alle overige vormen vielen onder de categorie sodomie en daar stonden zware straffen op. Het is zelfs wel gebeurd dat homoseksuele mannen van wege hun geaardheid werden veroordeeld tot de doodstraf. Op 31 augustus en 2 september 1755 diende een viertal mannen die door Nannings waren lastig gevallen, een klacht tegen hem in bij het Veerse gerecht. Nannings werd gearresteerd en gevangen gezet in de Montfoortse Toren, die als gevangentoren in gebruik was. Vier maan den lang duurde het onderzoek in deze geruchtmakende zaak en tijdens de talloze urenlange verhoren schreef de griffier vellen vol over alle homoseksuele uitspat tingen waaraan Nannings zich gedurende meer dan vijftien jaar in Middelburg en Veere had overgegeven. Het was in Veere hét gesprek van de dag, zeker nadat een aantal mannen in hechtenis was genomen en een aantal andere plotseling de stad

de Wete | 2002 | | pagina 20