Nieuwe uitgaven 'k heleze Zoutelande en de Atlantikwall Dé autoriteiten op het gebied van de strijd om de Atlantikwall in Zeeland en Vlaande ren, Hans Sakkers en Hans Houterman, hebben zich van hun taak gekweten om de bezoekers van het nieuwe bunkermuseum in Zoutelande aanvullend te informeren over de krijgsverrichtingen rondom dit dorp. Naast een uitvoerige literatuurstudie hebben de auteurs onderzoek gedaan in de archieven en werd gebruik gemaakt van dagboeken en interviews van en met inwo ners van Zoutelande. Van de inhoud van het boek is grosso modo een driedeling te maken. Na een korte inleiding over de bezetting volgt het grootste deel over de opbouw van de Atlantikwall in Zoutelande en omgeving, waarbij wordt ingegaan op de constructie van de - naar opera's van Richard Wagner vernoemde - steunpunten Lohengrin en Meistersinger. Het is jammer dat de auteurs niet meer zijn ingegaan op hetgeen tijdens de oorlog in het dorp gebeurde. Het was interessant geweest om een meer analytische vergelijking te maken tussen de opstelling en mentaliteit van de bewoners ten opzichte van de bezetter, in vergelijking met wat Kramer- Vreugdenhil in haar Eilandbewoners schreef. Vervolgens komen de inundatie en de bevrijding van Zoutelande aan bod, dat door de veelal beschrijving van ooggetui gen een aangrijpend stuk leeswerk is geworden. Tot slot volgt de nasleep van de oorlog; een belangrijke periode voor het dorp die gelukkig niet door de auteurs over het hoofd is gezien. In dit deel komen het opruimen van de munitie, het identificeren van de dodelijke slachtoffers en het over brengen van graven aan bod. Maar ook het probleem van de enorme hoeveelheid bunkerfortificaties in de duinen. Hier blijkt hoe weinig er nog over is van deze soms bijzondere bunkerbouw. Het is dan ook goed dat de Stichting Bunkerbehoud zich heeft ingezet voor het behoud van deze overgebleven grijze getuigen van een stuk Zeeuwse geschiedenis. Aan de hand van talrijke foto's krijgt de lezer een goed beeld van hoe Zoutelande er voor, tijdens en na de bouw van de Atlantikwall heeft uitgezien. Op de laatste pagina's worden nog eens alle steunpun ten, bunkers en versterkingen in een over zicht gegeven en op actuele plattegronden van het dorp weergegeven. Het boek kent ook de nodige manco's. De auteurs hadden zich beslist extra tijd mogen gunnen met de afwerking van het manuscript. De bronnenopgave is welis waar compleet, maar archivalia, literatuur en secundair bronnenmateriaal zijn op fou tieve wijze weergegeven en helaas ont breekt ook de annotatie naar de bronnen en is het vaak onduidelijk naar welk tekst gedeelte de bunkertekeningen verwijzen. Het grootste bezwaar echter is de van grammaticale en spellingfouten wemelen de tekst en enkele geografische onvol maaktheden. Een wellicht onvoorziene maar grote ver dienste van dit boek is dat de toenmalige burgemeester Kodde, hoewel er op zijn politieke inzichten na de oorlog nogal wat valt af te dingen, in dit boek de lof krijgt die hem als zorgzame burgervader toekomt. Dat de inwoners uiteindelijk midden tussen de strijdende partijen terechtkwamen en in deze onbekende situatie vaak niet wisten waar te schuilen en verkeerde beslissingen

de Wete | 2002 | | pagina 43