/G Feiten en mededelingen #lC| %>im3 regio en de infrastructurele hindernissen die daarbij overwonnen moesten worden, vormen onderbelichte facetten van het regionale groeipatroon. De landbouwsector heeft zich daarentegen van meet af aan in een continue belangstelling van economi sche historici mogen verheugen. Zo kon gemakkelijk de mening postvatten dat Zee land bij uitstek een Iandbouwprovincie is. Karakteristiek voor de economische ont wikkeling van Zeeland zijn evenwel niet alleen de voorhanden vruchtbare kleigron den, maar evenzeer de ligging en de geo grafische gesteldheid. De ligging aan open zee en de aanwezigheid van goed bevaar bare binnenwateren boden van oudsher veel mogelijkheden voor scheepvaart en handel. Daardoor wist Zeeland zich al vroeg een vooraanstaande plaats in de Nederlandse economie te verwerven. In de in opdracht van de Stichting Historisch Onderzoek Zeeland en onder auspiciën van het Onderzoekscentrum voor Geschie denis en Cultuur te Utrecht door dr. W. van den Broeke en P. Brusse uit te voeren studie zal onderzocht worden in hoeverre deze geografische kenmerken - en dan vooral het vermeende isolement van de www.hkwalcheren.nl De website van de HKW heeft een kleine wijziging ondergaan. In het menu is een link gemaakt naar thema's. Via de thema pagina kan een aantal onderwerpen over het Walcherse heem worden bekeken. Behalve de pagina over het veldnamen- verschillende Zeeuwse eilanden - van invloed zijn geweest op het aantrekken en ontwikkelen van industriële activiteiten. Het onderzoek richt zich niet uitsluitend op de economie. Ook de invloed van de land bouw, de visserij, de opkomst van de dien stensector en het toerisme worden onder zocht. In het verlengde van het onderzoek naar de economische ontwikkeling van de regio zal ook naar de veranderingen in de demografische structuur van de Zeeuwse bevolking worden gekeken. De (sturende) rol van de overheid vormt tenslotte een onmisbaar element in het totaal van deze historische analyse. In de door de heer Van den Broeke gehou den lezing zullen de eerste onderzoeks resultaten worden gepresenteerd. De voor dracht zal vooral betrekking hebben op de eerste periode: de Zeeuwse economie 1800-1850. Daarbij zal vooral de nadruk worden gelegd op de betekenis van de calicotnijverheid en de meekrapverwerking en zal het belang van de infrastructuur in de tijd worden belicht. Aula Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg, aanvang 20.00 uur. f onderzoek is dat ook de Popperoute. Wie de afgelopen zomer de website heeft bezocht, kon de digitale versie van deze in De Wete van juli 1994 gepubliceerde heemroute al bekijken. De route gaat langs verschillende plaatsen op Walcheren die wat hebben met de naam Poppe. Voor de

de Wete | 2002 | | pagina 50