van wie de boerderijen onder water waren komen te staan, trokken met hun vee naar de Markt van Arnemuiden. Voor het overstroomde gebied stelde het gemeentebestuur op 3 februari een nood verordening vast, waarbij werd bepaald dat het grondgebied van de gemeente ten noorden van de spoorlijn niet mocht wor den betreden. Burgemeester Van den Bos deed later ver slag aan de gemeenteraad van de gebeur tenissen in de nacht van 1 februari: "We wisten de oorzaak niet waaraan deze over stroming was te wijten. Allerlei gissingen werden gemaakt en verschillende theo rieën opgesteld. Maar door de duisternis konden wij niet vaststellen wat er eigenlijk precies aan de hand was. Het allerbelang rijkste dat in dit stadium moest worden gedaan, was de mensen die in het over stroomde gebied woonden, uit hun huizen te halen." Inlaag Het herstel van de binnendijk van de Oran jepolder was maar een klusje in vergelij king met de schade die moest worden her steld aan de zeedijk langs de Westerschei- de. In deze zeedijk van de Zuidwatering waren op vier plaatsen bressen geslagen: ter hoogte van de Vlissingse buitenhaven bij fort De Ruyter, ter hoogte van het gemaal van de Zuidwatering, ter hoogte van de Inlaag 1678 en ter hoogte van fort Ram- mekens. Met behulp van zandzakken die in het poldergemaal waren opgeslagen, kon het zeewater bij hoogwater worden gekeerd. Later die dag werden nog eens achtduizend zandzakken aangevoerd uit het magazijn van de polder te Ritthem die bij fort De Ruyter werden gelegd. Vijfender tighonderd stuks, afkomstig van de Coöpe ratieve Landbouwvereniging Eiland Wal cheren, werden bij fort Rammekens neer gelegd. Aannemer Gebr. Van 't Verlaat uit Hardinxveld, die op Walcheren werkzaam was in het kader van de herverkaveling, zette een aantal draglines in. Behalve kleiverlies en afschuivingen van Luchtfoto van de onder water gelopen Suzan- napolder vanuit het noorden gezien. Dwars door de polder loopt de Sloedam, met bovenop de spoorlijn. Achter de Suzannapolder liggen de polders Nieuwerkerke en Rapenburg. Foto genomen op 3 februari 1953. Het vliegtuig vloog ongeveer boven de plaats waar nu de jachthaven Oranjeplaat is. (Zeeuws Archief Archief Dienst Dijkherstel Zeeland, inv.nr. 40) het binnentalud van de zeedijk (tot een diepte van circa vier meter beneden de kruin) was er ook schade aan de steen glooiing van de zeedijk. Het afgeschoven binnentalud werd verwijderd en meer land-

de Wete | 2003 | | pagina 11