dat jaar echter moesten de standvastige Boerencommando's, de 'Bittereinders', capituleren voor een Britse overmacht.' Programma Voor de ontvangst van de generaals in Middelburg was een heel programma opgesteld door een comité. Dat deed zijn de Zuid-Afrikaansche Republiek) van dat vrije volk wordt gezongen." Ook vermeldt het programmaboekje dat de generaals muzikaal welkom zouden wor den geheten op het Stationsplein door het muziekkorps der Schutterij onder leiding van J. Morks. Verenigingen met vaandels en banieren waren opgesteld. uiterste best om alles in goede banen te leiden. In het programmaboekje, dat speciaal voor deze dag was vervaardigd, staan, naast de dagindeling, tal van goedbedoelde advie zen en vermaningen: "Niet op het perron, maar op het Stationsplein geschiedt de begroeting der Generaals. Dringend ver zoekt het comité om hier te vermijden onhebbelijk gedrang en ongeregeldheden, die elders den Generaals zeer mishaag den. Ook gevoelt ieder, wat grievende hoon er in ligt, als thans het volkslied (van De Boerengeneraals Botha en De la Rey spre ken de mensen toe in de Nieuwe Kerk te Mid delburg, 1 oktober 1902. (Foto E. Helder, Zeeuws Archief, Historisch-topografische atlas Middelburg, B 740) Dan volgt de ontvangst op het stadhuis. In een verslag in de Middelburgsche Courant van 2 en 3 oktober 1902 lezen we dat Botha in de raadszaal het woord nam. Hij begon met te zeggen dat zijn "borst slecht was" en dat hij moeilijk spreken kon, maar dat hij toch niet wilde nalaten namens zijn

de Wete | 2003 | | pagina 19