volk hartelijk dank te zeggen voor de vriendelijke wijze waarop hij en zijn makker waren ontvangen. Hij herinnerde de toe hoorders aan de tijd van kommer en zorg die men had doorgemaakt en hij wees ook op de ellende die in Zuid-Afrika nog steeds door het arme volk dat in haar onafhanke lijkheid was beknot, werd geleden. Vervolgens was er een samenkomst in de Nieuwe Kerk en vanaf daar ging men naar de Concertzaal aan de Singelstraat voor een programma dat werd gebracht door de Zangvereniging 'Tot Oefening en Uitspan ning'. Incident Tot slot volgde in het Schuttershof een 'begroeting', waarvoor toegangskaarten moesten worden aangeschaft. Een van de bezoekers, die graag de prijs voor een toe gangskaart op tafel legde, was de voorma lige Middelburger Keulemans. Hij was vroeger luitenant der artillerie geweest bij het Nederlandse leger en had in Zuid-Afri- ka aan de zijde van de Boeren gestreden. Keulemans maakte van de gelegenheid gebruik om zijn oorlogservaringen met de generaals uit te wisselen. Het volgende incident werd in de Middel- burgsche Courant breed uitgesponnen: "Onder degenen die zeer snel de zaal ver lieten was eene juffrouw die blijkbaar in de drukte voor het Schuttershof in het nauw had gezeten of zich, om tijdig op de recep tie te komen, bijzonder had gehaast met haar toilet. Even slechts was zij de gene raals gepasseerd toen haar japon het be gaf. Kort van beraad en kloek van besluit, volstrekt niet confuus over de onge- wenschte vertooning, stapte zij uit haar rok, nam dat kledingstuk onder den arm en ging verder als ieder ander." De generaals verbleven in het Grand Hötel aan de Lange Delft. "Het publiek zal immers des avonds in de Lange Delft de rust der generaals niet storen," aldus het comité. De volgende dag reisden de generaals verder om hun inzamelingstocht voort te zetten. Bert Wennekes Er is niet veel fotomateriaal uit de periode van de Boerenoorlogen beschikbaar. Foto's die een goed beeld schetsen van deze tijd zijn gemaakt door Jan van Hoepen (1856-1922). Hij was afkomstig uit Veere, werkte een tijd als schipper bij het Loodswezen in Vlissingen en was een van de bekendste oorlogsfotografen van de Boerenoorlogen. In het najaar van 1900 keerde hij met een grote collectie foto's naar Nederland terug. Zijn foto's zijn ondergebracht bij het Suid-Afrikaanse Instituut te Amster dam. Geraadpleegde literatuur: - South African War Virtual Library, 'Bio graphies: Boer Military Figures'. - 'Programma voor de Ontvangst der Bóeren- Generaals op woensdag 1 October 1902', Mid delburg 1902 Zeeuwse Bibliotheek). - G.J. Schutte, 'Nederland en de Afrikaners: Adhesie en Aversie', Franeker 1986. - Louis Zweers, 'De Boerenoorlog' [foto's uit het fotoarchief van de Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging], Den Haag 1999.

de Wete | 2003 | | pagina 20