Een 'of in den 'oek -- De geschiedenis van een boerderij aan de Kluithoekweg in Biggekerke Wat een 'of is, laat zich raden: met de let ter h ervoor staat er hof, een hofstede dus op z'n Walchers. En 'oek is natuurlijk hoek. Die hoek is geen bocht in de weg, want op Walcheren was den 'oek het landelijke gebied, een uithoek waar je niet zonder laarzen kon komen en waar geen elek trisch licht en waterleiding was. Dit artikel gaat over de geschiedenis van een 'of dat in den 'oek lag: de boerderij Kluithoekweg 3 te Biggekerke. Een naam heeft 't 'of nooit gehad. Het was nooit eigendom van een grootgrondbezitter die er zijn buiten verblijf had, of trots zijn hofstede een naam gaf. Het was dus altijd 't 'of van Job Dek ker, en tegenwoordig is het 't 'of van Krom hout waar vroeger Kees Dekker woonde. Voor de geschiedschrijving over deze hof stede zijn pas vanaf 1797 bronnen be schikbaar. De gebruikte gegevens zijn ont leend aan boedelbeschrijvingen, memories van successie en ander archiefmateriaal. Voor zover er iets van bekend is, is getracht iets van de geschiedenis van het boeren in de tijd te tonen. De bewoners hebben geen geschriften nagelaten maar de naam van een van hen, Pieter Wijnand, vinden we uitvoerig in de archieven terug. Het bedrijf De bij 't 'of behorende grond is overwe gend poelgrond, dus laag gelegen, met hogere kreekruggrond in de uitlopers van de kreekrug van Poppendamme. De boer derij staat op een klein stukje kleiplaat- grond. In de poelgrond liggen kleine kreek ruggetjes, maar die zijn sinds de herverka veling van 1953 niet meer zichtbaar in het landschap. Bij die herverkaveling is de Kluithoekweg aangelegd. Voor die tijd was de boerderij bereikbaar vanaf de Hooge- landseweg. De boerderij is nu een melk veebedrijf, maar tot 1974 was het net als de meeste bedrijven in de omgeving een gemengd bedrijf. Grondsoort, productie mogelijkheden en traditie bepaalden het bedrijfstype. De bedrijfsgrootte varieerde in de beschreven periode tussen de twaalf en dertig hectare. De gebouwen Het meest opvallend aan deze boerderij is de typische schuur: door allerlei aanbou wen lijkt hij op een kip die op haar eieren zit. Voor de laatste aanbouw in 1974 was het een schuur zoals die op Walcheren vrij veel voorkomt. Hij was gebouwd om streeks 1855, nadat de toenmalige schuur was afgebrand, was geheel van hout en stond op een stenen fundering. In het hoge gedeelte bevond zich een dorsvloer met aan weerskanten twee tassen voor graan en hooi en aan de zuidzijde een afdak voor de stallen. Het geheel was met riet onderschoten en met pannen gedekt. De voergang bevond zich in de tasruimte. Aan de oostzijde was er als afdak een wagenhuis aangebouwd. De oude woning, die er tot 1945 gestaan heeft, stond dwars voor de schuur op tien meter afstand van de plaats waar de huidi ge woning staat. In die oude woning gaf de deur toegang tot een gang met aan weers zijden een kamer en op het eind een trap naar de zolder. Er was geen aparte voor deur. In beide kamers waren twee bedste den met daar tussenin een spinde. Een melkgang en een kelder waren aange bouwd en boven de kelder was een klein kamertje waar de meid en de dochters

de Wete | 2003 | | pagina 21