kadastrale legger) in gemeten en roeden met de prijs in ponden Vlaams, nu zijn het hectares en guldens. Het kadaster begon in 1832. Het is echter nog wat verwarrend: de hectare is een bunder, de are een roede en de centiare wordt 'el' genoemd. Er zal wel driftig omgerekend zijn naar de vertrouwde gemeten. Het 'of van ruim 21 hectare werd in twaalf percelen geveild. Het eerste perceel was "de hofstede met huizing, schuur en verde re timmers met 12 bunder 80 roeden en 9 ellen bouw- en weiland." Dat geheel werd voor 7.917,- inclusief kosten gekocht door Job Dekker uit Oost-Souburg, per hectare dus 619,-. De losse percelen brachten iets meer op per hectare. Gebou wen hadden toen blijkbaar geen waarde. De ingebruikneming van de hofstede was bepaald op 3 mei 1847. Verhuizen in de winter zou ook niet meegevallen zijn, want als het erg nat was kon je moeilijk met paard en wagen achter Krommenhoeke komen. Een beetje begaanbare weg was er niet, of het moest streng vriezen. De koopdag van vee en roerende zaken werd gehouden op 14 april 1847. Job Dekker kocht daar onder andere de "helft in een schuit" voor 12,-, blijkbaar een nuttig vervoermiddel in die tijd. Hij kocht ook paarden, koeien en werktuigen voor 1.000,-. Bij elkaar had hij nu voor 8.916,- geïnvesteerd. Om alles te kun nen betalen had hij een hypotheek afge sloten van 6.600,- tegen een rente van 4V2 procent. Of deze Job Dekker boer was voor hij het 'of kocht, is mij niet bekend. De familie Dekker Met de koop van het 'of door Job Dekker begon een periode van bijna honderdvijftig jaar waarin de boerderij eigendom was van de familie Dekker. Job betrok op 3 mei 1847 het 'of met zijn vrouw Pieterneila Ver- hage en drie kinderen. Pieterneila overleed in augustus 1855, 32 jaar oud. Om haar nalatenschap te regelen, maakte de nota ris een boedelinventaris op, waaruit blijkt dat Job ook nog twaalf hectare in pacht had. Hij betaalde daarvoor 51,- en hij had dus ongeveer 24 hectare bouw- en weiland in gebruik. We zien ook dat er zeven melkkoeien waren, net zoveel als er bij Wijnand op de koopdag aangeboden waren, en ook het aantal paarden was gelijk. De bedrijfsvoering was dus niet veel veranderd. Het is jammer dat we niet aan de weet komen welke gewassen er op het land stonden. Verder blijkt dat rond 1855 de schuur afgebrand is. Er was, zo blijkt uit de inventaris, een schuld van 700,- bij Andries van Pagé, timmerman te Koude- kerke, "wegens bij de opbouw na de brand verschuldigd gebleven gelden". Job trouwde in februari 1858 voor de twee de keer, met Suzanna Louwerse. In 1859 vond de veiling plaats van de hofstede van buurman Polderman en daar kocht hij 3,72 hectare weiland in vijf percelen. Er was een typisch Walchers bosje bij van onge veer zeven are. De prijs die hij moest beta len kwam uit op 1.120,- per hectare, een stuk hoger dan toen hij het 'of van Wijnand kocht in 1846. We pakken de draad weer op in 1896, het jaar waarin Job Dekker zijn bedrijf beëin digde. Hij was toen tachtig jaar oud. Zijn zoon Kornelis Dekker en schoonzoon Pie- ter Francke zullen met nog wat personeel het werk wel gedaan hebben. Het was een slechte tijd voor de landbouw. Waarom werd toen pas het bedrijf beëindigd? Er zal zeker wel een verklaring voor zijn maar die is jammer genoeg niet aan ons overgele-

de Wete | 2003 | | pagina 25