(vervolg van pagina 28) kunnen luiden: kunst die is geïnspireerd door de directe woon- en leefomgeving van de maker en die probeert in de keuze van zijn onderwerpen iets van het karakter, de geschiedenis en de cultuur van deze omgeving weer te geven. Het woord is eigenlijk een samentrekking van heemkunde en Kunst (met een grote K). Kunde is weten, kunst is doen. Niet altijd boven de bank De in deze Wete getoonde kunstwerken moesten eerst worden gefotografeerd, ledereen werkte mee door zijn of haar werk(en) naar het Zeeuws Archief te bren gen, maar soms moest er toch wel moeite worden gedaan om het schilderij of de aquarel boven water te krijgen. De werken hangen niet allemaal boven de bank in de woonkamer maar soms bij familie of vrien den of in een bejaardenhuis. Eén kunst werk was zelfs opgeborgen in het kunst depot van de gemeente Veere, terwijl twee andere geëxposeerd hingen bij de Bloed bank in Goes. De heemkunstenaars We stellen de elf heemkunstenaars aan u voor (in alfabetische volgorde). Frans Broeksma uit Middelburg, 59 jaar, verraste ons met enkele aquarellen. We kozen er één uit. Frans schildert voorna melijk landschappen en stadsgezichten. Daarnaast maakt hij in mindere mate stil levens, modellen en portretten. Hij gebruikt daarbij verschillende technieken, zoals aquarel, olieverf, pastel en pentekeningen. De reden dat hij vooral het Walcherse heem als zijn inspiratiebron ziet, komt door het simpele feit dat hij Walcheren zo onein dig mooi vindt: "En dat alles als het ware naast de deur." Frans heeft een aantal keren geëxposeerd, waaronder dus op de eerdergenoemde tentoonstelling in Oost- kapelle. De keuze van de redactie is gevallen op de aquarel van de Punt te Middelburg. Frans vertelde ons hierover: "Iedere zomeravond, eenmaal in de week, ga ik met een groepje vrienden ergens op Wal cheren werken. We bepalen om beurten de plek waar we samenkomen. Het is dus steeds een verrassing wat het onderwerp zal zijn. Ik herinner me de avond toen ik de Punt schilderde nog goed. Het was mooi weer, de avondzon scheen nog volop op de gevels en het was nagenoeg windstil. Het wateroppervlak was tamelijk glad en spiegelde de omgeving. Er was een goede verhouding tussen horizontale (de Kaai muur) en verticale lijnen (de masten en de individuele geveltjes). De vrijere en rustige vormen waren met elkaar in evenwicht. Ook de kleurencompositie met terugkeren de vormen en kleuren gaf me een goed gevoel." "Die avond zaten we op de steiger naast de Spijkerbrug. De aquarel is dus vanuit een betrekkelijk laag standpunt getekend, wat het onderwerp een zekere spanning geeft. Het moest alleen nog even op papier worden gezet." Loes van Dalen-Vreugdenhil uit Hille- gom is 67 jaar en al zo'n tien jaar bezig met schilderen en tekenen, aquarel, acryl en houtskool. De Walcherse onderwerpen die zij weergeeft, hebben veel te doen met haar kindertijd in Zoutelande. In de oor logsjaren heeft zij als pleegkind gewoond bij het gezin A. Roose-Dekker aan de Hou- tenburgseweg in Zoutelande. Van haar werk kozen we twee aquarellen uit. Op de

de Wete | 2003 | | pagina 39